شرکت های تولیدکننده شکلات ایرانی در اینستاگرام – گزارش اول – تیر 98

شرکت های شکلات ایرانی در اینستاگرام
به این مطلب رای دهید:
میانگین: 0

از این پس قصد داریم در سلسله گزارش‌هایی که در مقاطع زمانی مختلف منتشر می‌شوند، فعالیت برندهای تولیدکننده شکلات ایرانی در اینستاگرام را مورد بررسی قرار دهیم. این گزارش اولین گزارش شرکت‌های شکلات است که در تیر ماه 98 تنظیم شده است.

شرکت‌های ایرانی به خصوص شرکت‌های فعال در حوزه صنایع غذایی فعالیت خوبی در اینستاگرام داشته‌اند. اما در این میان شرکت‌هایی که محصول اصلی آن‌ها شکلات است و در این گزارش مورد بررسی قرار گرفته‌اند عملکرد گسترده‌ای نداشته‌اند و حتی بسیاری از آن‌ها یا صفحه‌ای در اینستاگرام ندارند و یا بیش از یک سال است که در این شبکه فعالیت نمی‌کنند.

در جدول زیر وضعیت شرکت‌های تولیدکننده شکلات ایرانی را که حداقل در یک سال گذشته در اینستاگرام فعالیت داشته‌اند ملاحظه می‌کنید.

نام برند آی دی اینستاگرام تعداد فالوور تعداد پست نرخ تعامل
فرمند farmand.ir 17436 264 5,56%
آیدین aidin_chocolate 16888 878 2,04%
شونیز shonizofficial 10530 940 3,28%
مرداس merdasofficial 10077 170 4,40%
پارمیدا parmida.chocolate 9878 59 4,41%
چیچک chichak.co 4199 123 5,02%
آناتا anatatabriz 2023 126 18,60%

نمودار زیر نیز نرخ تعامل و تعداد فالوئر برندهای ایرانی شکلات را نمایش می‌دهد.

برندهای ایرانی شکلات

شرکت‌های محبوب شکلات ایرانی در اینستاگرام

همانطور که در جدول بالا مشخص است شرکت‌های فرمند و آیدین بیشترین تعداد فالوورها را در میان شرکت‌های شکلات ایرانی در اینستاگرام دارند. شونیز و مرداس نیز با داشتن بیش از 10 هزار فالوئر در جایگاه‌های بعدی قرار دارند.

برای آشنایی با راه های جذب فالوور، مقاله راه های افزایش فالوور در اینستاگرام را مشاهده کنید.

نرخ تعامل بالای شرکت‌های شکلات ایرانی

نکته جالب در مورد نرخ تعامل این شرکت‌ها این است که تمامی آن‌ها نرخ تعامل بالایی دارند. بیشترین نرخ تعامل مربوط به صفحه آناتا است که با توجه به تعداد بسیار کم فالوئرهای آن موفقیت خاصی محسوب نمی‌شود. اما فرمند که بیشترین تعداد فالوئر را دارد، نرخ تعامل بسیار مناسب 5.56 درصدی دارد که بیانگر موفقیت این شرکت در جذب مخاطب و راضی نگه داشتن آن‌ها با تولید محتوای جذاب است. چیچک نیز با نرخ تعامل 5.02 درصدی در رده بعدی قرار دارد.

نوع پست‌های این شرکت‌ها در اینستاگرام

موفق‌ترین عملکرد در بین این شرکت‌ها مربوط به فرمند می‌شود. با نگاهی به پست‌های این شرکت متوجه می‌شویم که این شرکت ترکیبی از پست‌های خلاقانه، پست‌های مناسبتی و تعاملی (مسابقه) توانسته هم فالوئرهای زیادی جذب کند و هم آن‌ها را به تعامل با برند ترغیب کند. صفحه اینستاگرام چیچک نیز با استفاده از المان‌های بازی‌ها و انیمیشن‌های معروف به نوعی فضای فانتزی به پست‌های خود داده است. اما خیلی از این شرکت‌ها استراتژی مشخصی برای تولید محتوای خود ندارند و به صورت نامنظم به تولید و انتشار پست پرداخته‌اند و یا پست‌هایشان فقط انتشار تصاویر محصولات است، هر چند این استراتژی تاکنون موفق عمل کرده است، اما با توجه به اینکه روز به روز حضور شرکت‌ها در اینستاگرام پررنگ‌تر می‌شود و فعالیت‌هایشان رنگ جدی‌تری به خود می‌گیرند، نمی‌تواند در بلندمدت اثربخش باشد.

جمع‌بندی

با توجه به نرخ بالای تعامل کاربران در صفحات اینستاگرامی شرکت‌های تولیدکننده شکلات به نظر می‌رسد این حوزه پتانسیل بالایی برای تعامل با مخاطبین دارد که البته تاکنون آنچنان که باید مورد توجه شرکت‌های شکلات ایرانی قرار نگرفته است و این شرکت‌ها فعالیت زیادی در اینستاگرام ندارند. احتمالاً با توجه به افزایش قیمت محصولات خارجی مشرف‌کنندگان گرایش بیشتری به مصرف محصولات ایرانی پیدا خواهند کرد و این فرصتی بی‌نظیر را در اختیار شرکت‌ها می‌گذارد تا حضور قدرتمندتری در این شبکه اجتماعی داشته باشند.

به این مطلب رای دهید:
میانگین: 0