شش گام برای تدوین استراتژی دیجیتال مارکتینگ B2B

دیجیتال مارکتینگ B2B

دیجیتال مارکتینگ ابزاری قدرتمند برای آگاهی از برند و ارتباط با مشتری است، اما بسیاری از مشاغل B2B با به دست آوردن نتایج مطلوب خود در کمپین‌ها و تولید محتوای دیجیتال دچار چالش می‌شوند. داشتن یک برنامه فعال، بر خلاف یک استراتژی واکنشی، در بهره‌مندی بیشتر از استراتژی دیجیتال مارکتینگ B2B تأثیرگذار است. در ادامه مراحل اتخاذ مؤثرترین استراتژی دیجیتال مارکتینگ برای کسب‌وکار B2B معرفی شده‌اند.

مراحل ایجاد استراتژی دیجیتال مارکتینگ B2B موفق

1) اهداف خود را تعیین کنید

درک آنچه می‌خواهید با استراتژی دیجیتال مارکتینگ B2B به دست بیاورید، مرکز و هسته یک استراتژی موفق است. اکثر کسب‌وکارها می‌دانند که می‌خواهند درآمد را افزایش دهند، اما شکستن آن به اهداف کوچکتر، خاص، قابل کنترل و قابل ارزیابی مهم‌تر است. بیشتر اهداف کسب‌وکارهای B2B در محدوده‌های زیر قرار می‌گیرند:

  • افزایش شرکت‌کنندگان در وبینار یا رویداد
  • افزایش بازدید از ویدیوهای محصولات
  • افزایش درخواست‌های آزمایشی یا پیش‌نمایشی و پاسخ به درخواست‌ها

داشتن درک درست از معیارهای موفقیت در جذب مشتری به شما کمک می‌کند مهم‌ترین بخش‌های استراتژی خود را تعریف کنید.

2) جامعه هدف خود را بشناسید

داشتن درک واقعی از مخاطب هدف خود بسیار حیاتی است. اینکه مشتریان خود را فقط با توجه به شغل یا موقعیت مکانی تقسیم کنید کافی نیست. استفاده صرف از تاکتیک‌هایی که در آن‌ها صرفاً تقسیم‌بندی انجام می‌شود بدون اینکه آمار بیشتری بدهند، بی‌تأثیر است. از تحقیقات بازار و بررسی رفتار‌های خرید گرفته تا تحقیقات برند به شما کمک می‌کند تا به عنوان یک صاحب کسب‌وکار، آگاهانه‌تر تصمیم بگیرید تا نه تنها با مخاطب مورد نظر خود ارتباط بهتری برقرار کنید بلکه یک پایه عینی برای ارزیابی نتایج داشته باشید. پس از انجام تحقیقات در مورد شخصیت خریدار، وقت آن است که به جنبه‌های جمعیت‌شناختی توجه کنید. درک خصوصیات، نیازها و شیوه زندگی مصرف‌کنندگان به شما امکان می‌دهد تا به طور مؤثری پیام‌های بازاریابی را به آن‌ها انتقال دهید.

3) کانال‌ها و پلتفرم‌های خود را اولویت بندی کنید

دیجیال مارکتینگ از بخش‌های زیادی تشکیل شده است. شما باید بدانید که برای دیجیتال مارکتینگ B2B از کدام کانال‌ها استفاده کنید تا بیشترین تأثیر را بر مخاطبان خود داشته باشید. اکثر کمپین‌های دیجیتال مارکتینگ ترکیبی از وبلاگ‌نویسی، بازاریابی شبکه های اجتماعی، تبلیغات PPC، وبینارها، کمپین‌های ایمیلی، تبلیغات در موتور جستجو، تبلیغات بنری، وایت پیپر و مطالعات موردی است، اما آنچه که این ترکیب را دقیقاً مشخص می‌کند بستگی به کسب‌وکار، صنعت و مخاطبان هدف دارد.

4) از کیفیت وب سایت خود اطمینان حاصل کنید

تمام محتوای رسانه‌ای دیجیتال مارکتینگ باید به جایی ختم شوند. اکثر لینک‌ها که از طریق ایمیل یا تبلیغات دیگر در شبکه های اجتماعی به اشتراک گذاشته می‌شوند، مخاطب شما را به پیجی منتقل می‌کنند. ایجاد لندینگ پیج‌های اختصاصی برای ترافیک ورودی شما مهم است، زیرا از این طریق اطمینان حاصل می‌کنید که وب سایت کلی تا حد امکان همسوی با تبلیغات و هویت برند شما خواهد بود. سؤالات زیر را برای ارزیابی سایت از خودتان بپرسید: آیا سایت باعث می‌شود احساس خوشایندی داشته باشید؟ آیا سایت شما معتبر و قابل اعتماد به نظر می‌رسد؟ آیا استفاده از آن بر روی دسکتاپ و همچنین موبایل آسان است؟ آیا وب سایت شما به سؤالاتی که ممکن است مشتری داشته باشد پاسخ می‌دهد؟

اگر قصد برونسپاری طراحی سایت خود را دارید می‌توانید از خدمات آژانس دیجیتال مارکتینگ لاوان بهره‌مند شوید. همچنین می‌توانید برای دریافت مشاوره رایگان با شماره 02189337 داخلی 706 تماس بگیرید.

5) محتوای باکیفیت تولید کنید

برای موفقیت در دیجیتال مارکتینگ B2B نیز محتوای شما باید طوری باشد که مخاطبان آن را پخش کنند. این امر نیاز به جلب نظر کاربران دارد. بهترین راه برای اطمینان از این موضوع چیست؟ به تحقیقات بازار هدف خود برگردید و اطمینان حاصل کنید که برنامه محتوای شما مطابق با نگرانی‌ها، مسائل و خصوصیات بازار هدف شماست. همچنین باید ترکیبی از انواع محتوا داشته باشید. باید برای هر مرحله از سفر مشتری محتوای مناسب داشته باشید و این محتوا ترکیبی از فیلم، عکس، اینفوگرافیک و سایر موارد باشد.

برای تولید محتوای تأثیرگذار می‌توانید از خدمات تولید محتوا ارائه شده توسط آژانس دیجیتال مارکتینگ لاوان بهره‌مند شوید. همچنین می‌توانید برای دریافت مشاوره رایگان با شماره 02189337 داخلی 706 تماس بگیرید.

6) نتایج را بررسی و تحلیل کنید

تنها راه موفقیت در هر نوع فعالیت دیجیتال مارکتینگ این است که بدانید کدام بخش از تلاش‌های شما موفقیت‌آمیز بوده است. کسب‌وکارهایی که از تجزیه و تحلیل داده‌ها و گزارش‌های خود استفاده نمی‌کنند و تغییراتی را بر اساس داده‌ها اعمال می‌کنند، خود را در مسیر ناکامی قرار می‌دهند. از Google Analytics و انواع ابزارهای تجزیه و تحلیل شبکه‌های اجتماعی و سایر برنامه‌های تحلیل کاربر استفاده کنید تا به شما در ایجاد استراتژی‌های آینده دیجیتال مارکتینگ B2B کمک کنند.

جمع‌بندی

داشتن یک استراتژی برای اینکه به دنبال مخاطبان خاصی باشید، علاقه آنها را جلب کنید و خود را به عنوان یک راه حل تجاری به آن‌ها معرفی کنید، بسیار ضروری است. لازم است زمانی را به انجام تحقیقات اختصاص دهید و استراتژی محکم و قابل اطمینانی ایجاد کنید تا احتمال موفقیت بالاتری داشته باشید. این موضوع نه تنها به حفظ بازاریابی شما کمک می‌کند بلکه تجربه کاربری بهتری را برای مشتریان شما و تجربه کاری بهتر برای تیم بازاریابی شما فراهم می‌کند. همچنین لازم است به طور مرتب استراتژی‌های دیجیتال مارکتینگ B2B خود را مورد بررسی و بازبینی قرار دهید تا اطمینان حاصل کنید که رویکردهایی که از 6 ماه یا یک سال پیش اتخاذ کرده‌اید هنوز هم برای تجارت شما مناسب هستند.