سایت ایران تلنت و نگاهی به گزارش حقوق و دستمزد در ایران در سال 1394

به این مطلب رای دهید:
میانگین: 0

سایت ایران تلنت برای سومین سال متوالی گزارشی از وضعیت کسب‌و‌کار در ایران و میزان حقوق و دستمزد ارائه داده است. گزارش حقوق و دستمزد ایران تلنت بر اساس داده‌های سال 1394 گردآوری‌شده است.

در ابتدای این گزارش نگاهی شده است به آمار و ارقام مربوط به کشور ایران شده است. در این بخش که بر پایه آمار مربوط به مرکز آمار ایران، بانک جهانی و مرکز آمار جهانی گردآوری‌شده است تولید ناخالص داخلی GDP ایران 425.3 میلیارد دلار (سال 1393) تخمین زده‌شده است و جمعیت کشور 79.1 میلیون نفر(اسفند 1394) محاسبه‌شده است. از نکات جالب در این بخش میزان ضریب نفوذ اینترنت است که بیش از 57 درصد در ایران ارزیابی‌شده است و نرخ باسوادی نزدیک به 90 درصد محاسبه‌شده است.

در این گزارش نگاهی شده است به مهم‌ترین رویدادهای اتفاق افتاده در سال 1394 خورشیدی که از آن جمله می‌توان به توافق برجام هسته‌ای، انتخابات مجلس شورای اسلامی و خبرگان، افت قیمت نفت و تداوم رکود بازار مسکن اشاره کرد.
iran talent imarketor
اما در بررسی انجام‌شده کمتر از 30 درصد خانم‌ها و مابقی آقایان شرکت کرده‌اند و تعداد کل شرکت‌کنندگان 36 هزار نفر اعلام‌شده است.

بر اساس تحلیل داده‌های کسب‌شده توسط سایت ایران تلنت این‌طور به‌دست‌آمده است که دریافتی حقوق و دستمزد افراد با تحصیلات فوق‌لیسانس به‌طور متوسط 15 درصد بالاتر از کارمندان با مدرک لیسانس است و نسبت بیشترین اختلاف دریافتی مربوط به سمت‌های مدیریت مالی با 43 درصد است.
یکی از معیارهای مهم در میزان دریافتی حقوق متعلق به نوع دانشگاهی است که افراد در آن تحصیل‌کرده‌اند؛ بر این اساس به‌طور متوسط افراد با مدرک دانشگاه دولتی 16 درصد حقوق بیشتری از افرادی که مدرک دانشگاه آزاد دارند دریافت می‌کنند.
اما یکی دیگر از عوامل در تفاوت دریافتی مربوط به جنسیت افراد است. خانم‌ها در سمت‌های مشابه به‌طور متوسط 23 درصد کمتر از آقایان حقوق دریافت می‌کنند. این اختلاف برای سمت مدیریتی در حدود 36 درصد است و برای سمت کارشناسی 28 درصد. بیشترین اختلاف دریافتی بر اساس جنسیت مربوط به سمت مدیر پروژه است که خانم‌ها در حدود 33 درصد نسبت آقایان کمتر دریافت می‌کنند.
داشتن مدرک زبان انگلیسی از شاخص‌های مهم در تفاوت حقوق دریافتی افراد است به‌طوری‌که در صورت داشتن تسلط کامل به زبان انگلیسی، افراد به‌طور متوسط 16 درصد حقوق بیشتری دریافت می‌کنند.

بیشتر بخوانید:  گزارش آماری حقوق و دستمزد از نگاه ایران‌تلنت Irantalent.com

به‌طور متوسط میزان افزایش حقوق سالیانه در سال 1394 نسبت به سال گذشته آن در شرکت‌های دولتی 21 درصد بوده است که این عدد برای شرکت‌های خصوصی 25 درصد محاسبه‌شده است. برنامه‌نویسان با متوسط 30درصد بیشترین رشد دریافتی و منشی یا کارمند بخش اداری با 20درصد افزایش کمترین رشد حقوق دریافتی را داشته‌اند.
مقایسه آمارهای امسال با سال گذشته نشان می‌دهد که میزان رضایت شاغلین از وضعیت کاری خود حدود 6 درصد کاهش پیداکرده است و تلاش افراد برای ارتقای شغلی به میزان 9 درصد افزایش داشته است. آمار نشان می‌دهد که مدیرانی که 19 درصد و کارشناسانی که 33درصد بیشتر از عرف بازار دریافت می‌کنند از وضعیت فعلی خود راضی هستند.

در مورد وضعیت مسکن افراد شاغل به‌طور متوسط 35 درصد ایشان اجاره پرداخت می‌کنند این در حالی است که افراد با حقوق پایین نزدیک به نیمی و افراد با حقوق بالا یک‌پنجم حقوق خود را صرف اجاره مسکن می‌کنند.
irantalent 1394

دانلود گزارش کامل از سایت ایران تلنت در مورد وضعیت حقوق و دستمزد در ایران 1394

منتشر شده در روزنامه فرصت امروز

به این مطلب رای دهید:
میانگین: 0