ده دلیل مهم برای طراحی اینفوگرافیک

مأموریت بازاریابی محتوا افزایش ترافیک و تعامل کاربران در شبکه‌های اجتماعی است. از میان هزاران راه و روش، طراحی اینفوگرافیک یکی از راه‌های مهم و کاربردی برای دستیابی به این هدف است. در فضای کنونی دنیای دیجیتال، پست‌های حاوی تصویر نسبت به پست‌های متنی، 650 درصد عملکرد بهتری در جذب مشارکت و تعامل با کاربران دارند. این اولین دلیلی بود که بازاریابان محتوا را به سمت طراحی اینفوگرافیک به جای پست‌های مبتنی بر متن سوق داد.

با وجود اینکه اینفوگرافیک‌ها هم حاوی متن هستند، اما رنگ‌ها، تصاویر و نمودارها موجب جذابیت آنها شده است. اگر هنوز از اینفوگرافیک برای بازاریابی و معرفی محصولات خود استفاده نمی‌کنید، ادامه مقاله زیر را مطالعه کنید تا با مزایای طراحی اینفوگرافیک آشنا شوید.

1) اینفوگرافیک‌ها موجب جلب توجه مخاطبان می‌شوند

معمولا افراد جذب محتوای بصری می‌شوند چرا که موجب صرفه‌جویی در وقت شده و در مدت زمان کوتاهی متوجه تمام مطالب می‌شوند. تا به حال به این نکته دقت کردید که چرا لباس‌های رنگی می‌پوشیم و فقط به سرغ لباس‌های مشکی و سفید نمی‌رویم؟ چرا که در این صورت، بیشتر افراد قابلیت تشخیص چهره‌های شبیه به هم را نخواهند داشت. این نکته برای تبلیغ‌های متن محور و سنتی گذشته نیز صادق است. انتظار می‌رود که با وجود اینفوگرافیک‌ها، افراد زمان زیادی صرف مطالعه پست‌ها و بلاگ‌ها نکنند چرا که از مزایای طراحی اینفوگرافیک این است که تمام جزئیات یک محتوا را به روشی خلاقانه به تصویر می‌کشد. ترکیب یک متن با نگارش قوی و تصاویر خلاقانه در یک اینفوگرافیک، موجب جذب مخاطبان به محتوای شما خواهد شد.

مطالعه بیشتر: اینفوگرافیک دیتاهای تولید شده در هر دقیقه

2) اینفوگرافیک‌ها موجب تسریع آگاهی رسانی می‌شوند

یک کار معمول در میان اکثر شرکت‌ها درج لوگو، آدرس، وبسایت و سایر جزئیات در بخش آخر اینفوگرافیک است. در واقع اگر اینفوگرافیک آموزنده‌ای داشته باشید، مخاطبین شما حتماً برای بررسی گواهینامه‌ها و کارهایی که تا به حال انجام دادید، به وبسایتتان مراجعه می‌کند و یا با شماره‌ای که در اینفوگرافیک ثبت کرده‌اید تماس می‌گیرند. یک اینفوگرافیک آموزنده می‌تواند حداقل 12 درصد به ترافیک وبسایت شما بیفزاید.

3) اینفوگرافیک‌ها می‌توانند محتوای شما را فراگیر کند

اینفوگرافیک‌ها می‌توانند احتمال لایک گرفتن و به اشتراک‌گذاری پیام شما را در شبکه‌های اجتماعی تا سه برابر افزایش دهند. از این رو، اگر توانایی طراحی اینفوگرافیک باکیفیت را داشته باشید که بتواند مخاطب را به خود جذب کند، حتماً محتوای شما توسط آنان در پلتفرم‌های مختلف به اشتراک گذاشته خواهد شد. هرچه افراد بیشتری  پست‌های شما را لایک کرده و به اشتراک گذارند، پست‌های شما به دفعات بیشتری در صفحه فعالیت مخاطبان منتشر خواهد شد.

4) اینفوگرافیک موجب بهبود وضع SEO خواهد شد

هر وبسایتی می‌تواند از اینفوگرافیک‌های وایرال استفاده کند. ولی از آنجایی که شما صاحب اینفوگرافیک هستید سایر وبسایت‌ها باید برای استفاده از این محتوا لینک پشتیبان بگیرند. این فرآیند باعث ایجاد بک لینک‌های بسیار و در نتیجه بهینه سازی موتور جستجو خواهد شد.

5) اینفوگرافیک می‌تواند موجب جذب مشترکین و فالوئرهای بیشتر شود

به محض آنکه پستی را در فضای مجازی منتشر می‌کنید، متوجه ظرفیت لایک و کامنت گرفتن آن خواهید شد. یک شیوه موثر برای جذب فالوئر انتشار تصاویر هیجان‌انگیز است که کامنت و لایک زیادی می‌گیرند و به اشتراک گذاشته می‌شوند.

6) طراحی اینفوگرافیک راهی ساده برای انتقال اطلاعات به مخاطبان است

امروزه افراد به دنبال محتوای مختصر و مفیدی هستند که  بتوانند در کوتاه‌ترین زمان آن را ببینند و بفهمند. 67 درصد افراد تصاویر واضح با جزئیات از یک محصول را به سایر انواع محتوا ترجیح می‌دهند. بنابراین روی تبدیل متن‌های بلند به اینفوگرافیک‌های کوتاه و خلاقانه متمرکز شوید.

7) پیگیری راحت آمار انتشار

با کمک embed code به راحتی می‌توانید پیگیری کنید که چه کسانی اینفوگرافیک شما را دیده‌اند و آن را به اشتراک گذاشته‌اند. پیگیری داده‌ها موجب تحلیل بهتر رفتار مخاطبان و بخش بندی آن‌ها در گروه‌های مختلف با علاقه‌مندی‌های متفاوت خواهد شد. همچنین این داده‌ها موجب بهینه‌سازی کمپین‌های تبلیغاتی مبتنی بر اینفوگرافیک خواهند شد، چرا که می‌توانیم برای هر گروه از مخاطبان تبلیغ خاص خود را منتشر کنیم.

8) اینفوگرافیک‌ها شما را در نظر مخاطبین به یک خبره تبدیل می‌کنند

معمولاً اینفوگرافیک‌ها حاوی اطلاعات آماری و نمودارها هستند که اطلاعاتی را نمایش می‌دهند. مخاطبان طرفدار تصاویری هستند که داده‌های آماری مفیدی را در اختیارشان قرار دهند و بتوانند از آن داده‌ها در پروژه‌هایشان و … استفاده کنند.  این موضوع موجب تبدیل شما به یک خبره از نظر بازدید کنندگان، خواهد شد.

9) تصاویر به یاد ماندنی هستند

مردم محتوای تصویری را راحت‌تر به خاطر می‌سپارند. اگر به مقالات دقت کنید متوجه این نکته خواهید شد که بلاگرها تا حد زیادی برای بیان مطالب از تصاویر استفاده می‌کنند و این موضوع بیانگر اهمیت نقش محتوای بصری در ماندگاری محتوا در ذهن مخاطب است. داده‌های آماری حاکی از این است که 80 درصد چیزهایی که می‌بینید در ذهن شما ماندگار خواهد شد.

10) محتوای بصری موانع و محدودیت‌های زبان را از بین می‌برد

شما از تمام اینفوگرافیک‌های سراسر جهان بدون در نظر گرفتن محدودیت‌های زبانی می‌توانید استفاده کنید. هر کسی با مشاهده اینفوگرافیک‌ها، به سرعت می‌تواند داده‌های آماری نمودارها و تصاویر را درک کند. بنابراین، این محتوا به راحتی قابل خواندن است.

امروزه هر بازاریاب محتوای موفقی از اینفوگرافیک در کسب و کار خود استفاده می‌کند و از این طریق تعداد افرادی که مطالب را دیده‌اند افزایش می‌دهند. با طراحی اینفوگرافیک محتوای خود را به سراسر جهان و در همه پلتفرم‌های فضای مجازی و انوع موتورهای جستجو نمایش دهید. برای آشنایی بیشتر نحوه استفاده از اینفوگرافیک در بازاریابی محتوا پیشنهاد می‌کنیم مقاله راهنمای جامع استفاده از اینفوگرافیک برای پیداکردن سرنخ‌های فروش را مطالعه کنید.
برای تولید و طراحی گرافیک می‌توانید از خدمات تولید محتوای آژانس دیجیتال مارکتینگ لاوان بهره‌مند شوید.