طراحی بسته بندی ایمن برای محصولات دارویی و خوراکی

طراحی بسته بندی ایمن برای محصولات دارویی و خوراکی

محصولات دارویی، محصولاتی هستند که بیشتر از سایر محصولات مورد بررسی قرار می‌گیرند. افرادی که از برخی محصولات دارویی اطلاعی ندارند ممکن است با توجه به بسته‌بندی، محصولات دارویی را به جای محصولات خوراکی تهیه و مصرف کنند. به همین دلیل، داروها و خوراکی‌های خاص دارای قوانینی برای طراحی بسته بندی هستند و این قوانین نیز با گذشت زمان در حال تغییر هستند.

1) قوانین مرتبط با طراحی بسته بندی را بشناسید

طراحی بسته بندی محصولات خوراکی و دارویی دارای قوانینی خاص هستند تا از ایمنی مشتریان اطمینان حاصل شود، به عنوان مثال در ایالت کلورادو آمریکا اندازه فونت نام اصلی محصول باید حداقل دو عدد بیشتر از دیگر متن‌های روی بسته‌بندی باشد و ذکر مواد تشکیل‌دهنده محصول نیز، یک قانون کلی در جهان است. با دانستن این قوانین می‌توانید بسته‌بندی محصولات خوراکی خود را طوری طراحی کنید که هم ظاهری جذاب برای مشتریان داشته‌ باشد و هم افراد را از خطر‌های احتمالی مضرف نابجا مصون بدارد.

2) طراحی بسته بندی محصولاتی که برای کودکان مناسب نیستند، حتی‌المقدور ساده باشد

از نظر مصرف‌کننده بسته‌بندی‌های رنگارنگ و پر زرق‌ و برق جذابیت بیشتری دارند و ممکن است جذابیت بیش از حدی برای کودکان داشته باشد، به عنوان مثال در مورد بعضی از خوراکی‌ها که مناسب کودکان نیستند، داشتن عکس کارتونی، جذاب و رنگارنگ روی بسته‌بندی می تواند برای کودکان خطرساز باشد. ساده نگه‌داشتن طرح بسته‌بندی یک محصول باعث از بین رفتن جذابیت آن برای کودکان می‌شود.

مطالعه بیشتر: بسته بندی خلاقانه برای نوار چسب نامرئی

3) بسته‌بندی بعضی محصولات باید به گونه‌ای باشد که کودکان نتوانند از آن استفاده کنند

اگر بسته‌بندی محصولات شما به گونه‌ای است که کودکان به ساد‌گی بتوانند به محصول دست یابند، باید به فکر تغییر نوع بسته‌بندی خود باشید؛ به عنوان مثال اگر محصول شما دارای دوز‌های مختلف باشد می‌توانید از نوع بسته‌بندی‌های مختلفی نیز استفاده کنید که هم به نفع مصرف‌کننده است، زیرا مصرف کننده متوجه می‌شود که آیا این محصول خطرناک است یا خیر و باعث جلوگیری از مصرف اتفاقی محصول توسط کودکان می‌شود، همچنین به نفع تولید کننده است زیرا می‌تواند برای بسته‌بندی محصولات با دوز پایین تر از بسته‌بندی‌های ساده‌تر استفاده کند که هزینه‌های تولید را کاهش می‌دهد.

4) برای طراحی بسته بندی محصولات خوراکی از شرکت‌های صنایع غذایی ایده ‌بگیرید

اگر به دنبال ایده‌ای برای طراحی بسته بندی محصول خوراکی خود هستید، سری به سوپرمارکت ‌ها بزنید و ببینید که کدام نوع از بسته‌بندی‌ها بیشتر جالب ترند و حجم اضافی کمتری را اشغال می‌کنند و بیشترین کارایی را دارند. با استفاده از این اطلاعات و نمونه‌برداری‌ها می‌توانید بسته‌بندی و طرحی را انتخاب کنید که مناسب‌ترین مورد برای مصرف‌کنندگان و شما باشد.

5) همگام با تغییرات، تغییر کنید

قوانین مربوط به خوراکی‌های خاص مدام در حال تغییر است  و در حال حاضر نکته‌ای که بیشتر از بقیه به آن توجه می‌شود موضوع عدم جذابیت بسته‌بندی بعضی از این محصولات برای کودکان است. اگر با تغییر قانون بسته‌بندی‌های شما نیز غیر قابل قبول واقع شد، تسلیم نشوید و تلاش کنید که محصول خود را در قالبی درست به مخاطب آن محصول ارائه کنید.

در صورتی که قصد طراحی بسته بندی برای محصولات خود را دارید می‌توانید از خدمات شرکت تبلیغاتی لاوان بهره‌مند شوید.

برای مطالعه مقالات بیشتر در حوزه برندینگ، اینجا کلیک کنید.