مارکتینگ 1402 ، نگاهی به وضعیت بازاریابی و تبلیغات در ایران + دانلود

نیمه دوم سال 1401 مصادف شد با عجیب‌ترین اتفاقات و بیشترین آسیب‌ها در حوزه بازاریابی و تبلیغات برای برندهای بزرگ و کوچک! مارکتینگ در سال 1402 یکی از سخت‌ترین فعالیت‌هاست که باید برای آن برنامه‌ریزی کنید.

در این گزارش نگاهی می‌کنیم به وضعیت بازاریابی و تبلیغات ایران در سال 1401 و برای سال 1402 پیشنهاداتی داریم تا بتوانیم در کنار هم عملکرد موفق‌تری را پیش‌رو داشته باشیم.

گزارش مارکتینگ 1402 ویژه مدیران و کارشناسان

گزارش مارکتینگ 1402 (نسخه اول) از سه بخش کلی بررسی وضعیت بازار تبلیغات ایران، جهان و آینده تشکیل شده است که براساس داده‌های منتشر شده توسط موسسات و خبرگزاری‌های مختلف بدست آمده است. همچنین شرکت‌ها و موسسات تجاری مختلف می‌توانند در صورت علاقه، اطلاعات کاربردی و مفید ویژه بازاریابان و مدیران را در اختیار ما قرار دهند تا در این گزارش اضافه کنیم. گزارش‌های سالانه، تحلیل و تحقیقات بازار و داده‌های صنایع از جمله مواردی است که قصد داریم در گزارش‌های بعدی به آنها بپردازیم.

مارکتینگ 1402 شماره 1

فیلترینگ و محدودیت‌های اینترنتی در شهریور ماه 1400 بیشترین آسیب را به صنعت تبلیغات و صدالبته دیجیتال مارکتینگ وارد کرده است . در یک نمونه مقایسه فعالیت در اینستاگرام 1 ماه قبل و بعد از فیلترینگ افتی بیش از 60 درصد را نشان می‌دهد و عملا بسیاری از کسب و کارهای خانگی درآمد خود را در این دوره از دست داده‌اند. دسترسی به اینترنت و شبکه‌های اجتماعی سخت شده و به دنبال آن بسیاری از افرادی که در حوزه طراحی و تبلیغات مشغول به کار بوده‌اند، تعدیل شده‌اند.

تبلیغات محیطی اگر چه در زمان برگزاری جام‌جهانی می‌توانست فرصت خوبی باشد، اما  با توجه به شرایط پیش آمده این حوزه نیز مستثنا نماند، بیش از 70% از بیلبوردها خالی از تبلیغات بودند و هیچگونه تقاضایی نیز به سمت آن‍ها نمیرفت، همچنین تبلیغات تلویزیونی که میتوانست در نقطه اوج خود در زمان مسابقات باشد با افت 40% مواجه شد. البته مردم نیز در این افت سهم داشتند آن‌ها با تحریم برندهایی که در تلویزیون و بیلبوردها حضور داشتند باعث این افت شدند.

البته لازم به ذکر است قبل از این حوادث و اتفاقات، اوضاع تبلیغات و مارکتینگ به وخامت این روزها نبود و نسبت به سال‌های قبل از کرونا در حال پیشرفت و زنده شدن بود. حال باید دید در سال 1402 مارکتینگ چه وضعیتی را خواهد داشت.

با گذشت زمان اوضاع دیجیتال و اینفلوئنسر مارکتینگ نیز در حال بهتر شدن بود و مردم کم کم جامعه اینفلوئنسرها را قبول کرده بودند و کسب و کارها هم با اعتمادی که آن‌ها بین مردم پیدا کرده بودند به سمتشان رفتند و تبلیغات خود را از این رسانه‌ تبلیغ میکردند.

مارکتینگ 1402 شماره 3

توجه زیادی که به شبکه‌های اجتماعی به خصوص اینستاگرام شد، باعث کمرنگ شدن جایگاه سایت و سئو بین مردم شد و مردم از اهمیت آن در افزایش فروش و درآمد خود غافل شدند. اما با توجه به اتفاقات پیش آمده و فیلتر شدن شبکه‌های اجتماعی توجه مردم به این حوزه جلب شد و صاحبان کسب و کار از اهمیت آن آگاه شدند.

لینکدین یکی دیگر از شبکه‌های اجتماعی است که فضای بسیار خوبی برای کسب و کارهاست و افراد می‌توانند در آن با یکدیگر تعامل داشته باشند. فیلترینگ تاثیرات مخربی نیز روی لینکدین داشت اما با بهتر شدن اوضاع، فعالیت افراد و برندها دوباره از سرگرفته شد.با تبلیغات در لینکدین نیز دریچه ی جدیدی در تبلیغات باز شد که مورد توجه قرار گرفت.

شرایط به وجود آمده باعث شد تا ایران بار دیگر در دنیا مقام کسب کند؛ همین اواخر ایران رتبه دوم با عنوان محدودیت در دسترسی به اینترنت در بین تمام کشورهای دنیا را کسب کرد.

پیش‌بینی تبلیغات دیجیتال تا سال 2026

ارزش مالی بازار دیجیتال در دنیا تا سال 2024 به 64/129 میلیون دلار خواهد رسید. بودجه تبلیغات دیجیتال همچنان در سال‌های آتی به رشد تصاعدی خود ادامه خواهد داد. موتورهای جستجو که نتیجه وب سایت مناسب و تولید محتوا در حوزه خدمات است و کاملا به بهینه‌سازی موتور جستجو و تبلیغات در گوگل مرتبط است، اولین انتخاب مشتری است.

بازاریابان به تولید بیشتر تبلیغات ویدیویی با هدف افزایش فروش می‌پردازند و در سال 2023 بیش از 90 درصد بازاریابان اعتقاد دارند که ویدیو باعث افزایش فروش می‌شود.

مارکتینگ 1402 شماره 2

برنامه‌ دیجیتال مارکتینگ در سال آینده 1402

با توجه به اینکه احتمالا فیلترینگ در ایران ادامه پیدا خواهد کرد، باید راه جدیدی برای مارکتینگ و تبلیغات خود بیاندیشیم، ما در این راه کنار شما خواهیم بود تا بتوانید بهترین برنامه تبلیغاتی برای برند خود را انتخاب کنید.

اولویت‌های دیجیتال مارکتینگ در سال 1402 همچون سال قبل تمرکز بر تولید محتوا اختصاصی است. البته با توجه به وضعیت فیلترینگ در ایران، شرکت‌ها تمرکز خود را بر توسعه وب‌سایت و بهینه‌سازی موتور جستجو خواهند گذاشت.

به احتمال زیاد در میان پلتفرم‌های ایرانی، آپارات موفق‌ترین شبکه بومی خواهد بود که زحمت تبلیغات ویدیویی را یدک می‌کشد که برای سال جدید می‌بایست برنامه مدون برای حضور در آن داشت. تمرکز روی ساخت یا بروز کردن ویکی‌پدیا نکته‌ای است که به آن کمتر توجه شده و برندها باید برای سال جدید این نکته را در نظر بگیرند. ایمیل مارکتینگ نیز جایگاه بالایی نزد افراد پیدا خواهد کرد.

مارکتینگ 1402 شماره 4

با توجه به رخدادهای نیمه دوم سال 1401، بودجه‌بندی تبلیغات در سال بعد با تمرکز بر پلتفرم‌های داخلی خواهد بود. تبلیغات در شبکه‌های اجتماعی هم به صورت محدود ادامه خواهد داشت؛ همان طوری که با وجود فیلتر بودن تلگرام حجم بالایی از تبلیغات برندها در آن انجام می‌شد، این اتفاق برای اینستاگرام هم خواهد افتاد.

در سال آینده دیجیتال مارکتینگ از لحاظ محتوایی تغییر خواهد کرد. تولید محتوا سبک و سیاق جدیدی را پیش خواهد گرفت و با مخاطب به تعامل خواهد پرداخت. علاوه براین محتوا باید به روز و همراستا با نیاز روزانه مخاطب یا مشتری طراحی شود.

دانلود گزارش مارکتینگ ویژه مدیران 1402