معرفی هندزفری Sony LinkBuds | هندزفری OpenBack از سونی

هندزفری Sony Linkbuds

زمانی که صحبت به هدفون‌های پشت باز یا OpenBack می‌شود، هیچگاه تصویر یک هدفون داخل گوش یا In-Ear به ذهنتان خطور نمی‌کند؛ اما سونی با معرفی هندزفری Sony LinkBuds به انجام این کار پرداخته است و یک هدفون داخل گوش یا هندزفری پشت باز را معرفی کرده است که برای ورود صدا به قسمت داخلی هندزفری یک حفره در بدنه خود دارد که در این مطلب با آن به صورت کامل آشنا می‌شویم.

هندزفری Sony LinkBuds

سونی wf-l900

 

اولین نکته در درباره این هندزفری‌ها از سونی جلب نظر می‌کند نام آن‌هاست که برخلاف اکثر دیگر محصولات سونی که دارای نام‌هایی مانند WF-1000XM4 یا WI-XB400 دارند، این هندزفری Sony LinkBuds نام دارد.

البته همچنان نام کد مانند که سونی از ابتدای تولید محصولات خودش به آن‌ها می‌داد همچنان ادامه دارد و اگر می‌خواهید تا به این شکل این هندزفری‌ها را بشناسید، باید به آن‌ها Sony WF-L900 بگویید.

مطالعه بیشتر: واکمن سونی در آب

سونی WF-L900 یا LinkBuds دارای شکل عجیبی و دارای یک حفره هستند تا صدای محیط اطراف را به صورت مستقیم به گوش شما برسانند و در عین حال با این کار بتوانند استیج صدای گسترده‌تر و هم مانند یک هدفون Open Back را به شما ارائه دهند؛ اما برخلاف یک هدفون بزرگ شما بتوانید تا آن‌ها را در طول روز در گوش خود داشته باشید.

همچنین طراحی این هندزفری‌ها با این هدف انجام شده‌است تا بتوانید در کل طول روز آن‌ها را در گوش خود داشته باشید، بدون این که نیاز به درآوردن آن‌ها از گوش خود به علت نشنیدن صدای محیط اطراف یا راحت نبودن و عرق گردن قسمت داخلی گوش را داشته باشید.

An Always On Product to Link your Online and Offline World

به صورت کلی تمام این مفاهیم به این معنا هستند که می‌توانید این هندزفری‌ها را در گوش خود داشته باشید و همچنان قابلیت ارتباط با دنیای اطراف خود را بدون مزاحمت داشته باشید.

طراحی Sony LinkBuds

هندزفری open back سونی

هندزفری‌های سونی LinkBuds در دو رنگ خاکستری با نقاط مشکی یا Speckled White و مشکی با نقاط سفید یا Speckled Carbon ارائه شده‌اند و سونی اعلام کرده‌است که بدنه گوشی‌ها و کیس شارژ سونی LinkBuds از پلاستیک بازیافت شده ساخته شده‌است.

البته با باز کردن جعبه این هندزفری متوجه می‌شوید که در ساخت این هندزفری‌ها به محیط زیست توجه زیادی شده؛ به عنوان مثال استفاده نشدن از مواد اولیه آسیب زننده به محیط زیست مانند PVC یا پلاستیک در بسته‌بندی این محصول یکی از این اقدامات است.

یکی از نکات مثبت این هندزفری‌ها نسبت به هندزفری‌های رقیب خود در این بازی قیمتی و نوع قرارگیری در گوش که مشابه ایرپاد 3 و Galaxy Buds Live هستند؛ این است که سونی LinkBuds به نحوی طراحی شده‌است تا به هیچ عنوان به صورت اتفاقی از گوش شما خارج نشود.

آنباکسینگ sony linkbuds

به همین دلیل علاوه بر طراحی خاص Sony LinkBuds در جعبه این محصول گوشی‌های سیلیکونی با 5 سایز مختلف را دریافت می‌کنید تا بتوانید با استفاده از سایز درست آن‌ها (در صورت نیاز) از خارج شدن آن‌ها از گوش خود به هر شکلی جلوگیری کنید.

این ایراد در AirPods 3rd Gen و Galaxy Buds Live نیز به علت عدم وجود گوشی‌های سیلیکونی داخل گوش وجود دارند، اما در حالی که اپل و سامسونگ این گوشی‌ها را به همراه هندزفری‌های خود به شما ارائه نمی‌دهند و حتی خود به تولید آن‌ها نیز نمی‌پردازند؛ سونی این گوشی‌های سیلیکونی را به همراه سونی LinkBuds به شما ارائه می‌دهند.

زمانی که برای اولین بار این هندزفری‌ها را به تلفن همراه خود متصل می‌کنید و اپلیکیشن آن را باز می‌کنید ویدئوی نحوه قرارگیری درست این هندزفری‌ها در گوش به شما نمایش داده می‌شود.

زمانی که آن‌ها را در گوش خود قرار می‌دهید قسمت حفره دایره‌ای آن تقریبا پنهان می‌ماند و به ظاهر هندزفری‌های عادی را در گوش خود دارید.

کیفیت صدا و عملکرد Sony LinkBuds

بررسی سونی لینکد بادز

این هندزفری‌ها دارای درایو 12 میلی‌متری هستند که می‌توانند صدای با حجم مناسب و قدرت بالا را ایجاد کنند؛ نکته جالب درباره این درایورها که در قسمت جلویی هندزفری قرار گرفته‌اند، این است که برخلاف دیگر درایوهای دینامیک قرار گرفته در هندزفری‌ها دایره شکل نیستند و به شکل یک حلقه هستند.

صدای این هندزفری‌ها شبیه به یک هدفون رفرنس و Open-Back است؛ به این معنا که صدایی تقریباً فلت و پاسخ فرکانسی خطی دارد و به دلیل Open-Back بودن توانایی ایجاد استیج صدایی بسیار گسترده‌ای را دارد؛ انگار که در حال گوش کردن به موسیقی به کمک اسپیکرهای خانگی هستید و نه هندزفری.

هندزفری Sony LinkBuds فاقد حالت Noise Cancelling و Transparency هستند؛ به این دلیل، عملا این هندزفری‌ها حالت Open Back دارند و امکان حذف نویز محیط وجود ندارد و زمانی که موسیقی خود را متوقف می‌کنید مانند این است که اصلا هندزفری در گوش خود ندارید.

اگر دوست دارید بیس زیادی در موسیقی خود داشته باشید، این هندزفری‌ها برای شما مناسب نخواهند بود، چراکه دوباره به دلیل پشت باز بودن آن‌ها توانایی ایجاد بیس در آن‌ها وجود ندارد.

نرم‌افزار Headphones از سونی که قابلیت نصب در iOS و Android را دارد به شما امکانات و تنظیمات فراوانی را می‌دهد. یکی از این تنظیمات اکولایزر است که البته با تاثیرگذار بودن تغییر این تنظیمات در هندزفری‌های دیگر، با توجه به پشت باز بودن هندزفری سونی LinkBuds با تنظیم اکولایزر تغییر فراوانی را در صدا احساس نخواهید کرد.

Sony LinkBuds از چیپ بلوتوث انحصاری سونی که در گذشته آن را در WF-1000XM4 دیده بودیم، یعنی چیپ V1 استفاده می‌کند که دارای فناوری بلوتوث نسخه 5.2 است و دقیقا مانند هندزفری‌های نویز کنسلینگ پرچمدار سونی، این هندزفری‌ها نیز از Multi-Point Connection پشتیبانی نمی‌کنند.

اتصال چند نقطه یا Multi-Point Connection به این معناست که هندزفری شما به صورت همزمان به دو دستگاه مختلف متصل می‌شود و هرکدام که شروع به پخش موسیقی یا ویدئو یا هر گونه فایل که محتوای صوتی داشته باشد، هندزفری شروع به مخابره صدا از آن دستگاه می‌کند.

سونی LinkBuds دارای گواهی‌نامه IPX4 هستند که یعنی در مقابل خیس شدن توسط پاشش آب مقاوم‌اند؛ پس می‌توانید با خیال راحت از آن‌ها در هنگام ورزش، بدون نگرانی از خیس شدن از آن‌ها استفاده کنید.

قابلیت‌های Sony LinkBuds

هندزفری Sony LinkBuds در قسمت داخلی خود دارای سنسور فاصله هستند که توانایی تشخیص زمانی که آن‌ها را در گوش خود قرار می‌دهید و یا آن را خارج می‌کنید را دارند و اگر در زمان گوش دادن به موسیقی آن را از گوش خود خارج کنید، موسیقی شما به طور خودکار متوقف می‌شود؛ و زمانی که آن را دوباره در گوش خود قرار می‌دهید، موسیقی دوباره شروع به پخش شدن می‌کند.

همچنین می‌توانید از یک گوشی برای گوش دادن به موسیقی یا صحبت کردن با تلفن استفاده کنید و گوشی دیگر را در کیس شارژ قرار دهید.

کنترل سونی LinkBuds به صورت تاچ و لمسی است که به خوبی کار می‌کند، اما ممکن است در زمانی که قصد تنظیم هندزفری در گوش خود را دارید به اشتباه لمس شوند.

به همین دلیل در این هندزفری‌ها دارای قابلیتی به نام Wide Area Touch هستند که به شما اجازه می‌دهد تا با ضربه زدن به کنار سر خود این هندزفری‌ها را کنترل کنید.

کنترل‌های Wide Area Touch دو حالت 2 ضربه و 3 ضربه هستند که از طریق نرم‌افزار Headphones سونی قابل تنظیم و تغییر کنترل هستند.

همچنین سونی LinkBuds دارای قابلیت Speak-to-Chat هستند که با شروع به صحبت کردن شما موسیقی در حال پخش به صورت خودکار متوقف می‌شود و پس از 15 ثانیه بعد از قطع شدن صحبت شما، موسیقی به طور خودکار شروع به پخش می‌کند؛ البته فعال بودن این قابلیت باعث مصرف باتری بیشتر می‌شود.

عمر باتری Sony LinkBuds

سونی LinkBuds با هر بار شارژ می‌تواند مدت 5.5 ساعت به شما شارژدهی کند و کیس آن می‌تواند برای 12 ساعت دیگر گوشی‌ها را شارژ کند که به عنوان مثال از ایرپاد 3 که با هربار شارژ 6 ساعت شارژدهی می‌کند مقداری کمتر است، اما همچنان برای اکثر افراد کافی خواهد بود.

همچنین هندزفری سونی LinkBuds دارای فست شارژ است و با 10 دقیقه شارژ می‌تواند مدت 90 دقیقه شارژدهی کند و شارژ کامل آن‌ها نیز 90 دقیقه طول می‌کشد.

همچنین این کیس شارژ فاقد شارژ وایرلس است.

جمع‌بندی

تولید هندزفری‌های پشت بازی که بتوانند عملکرد خوبی داشته باشند بسیار دشوار است و سونی قطعا در این زمینه موفق عمل کرده‌است.

هندزفری Sony LinkBuds یک هندزفری پشت بازی یا Open-Back است که می‌تواند مانند هدفون‌های این دسته صدایی بسیار شفاف و با استیج صدایی گسترده‌ای را به شما ارائه دهند.

با توجه به پشت باز بودن این هندزفری‌ها در زمان گوش داده به موسیقی صدای محیط اطراف خود را مانند زمانی که هندزفری به گوش ندارید خواهید شنید و راهی برای جلوگیری از ورود صدا وجود ندارد که البته ویژگی این دسته از هدفون‌ها و هندزفری‌ها محسوب می‌شود.

Sony LinkBuds در گوش بسیار راحت است و در زمان استفاده احساس نمی‌کنید که هندزفری در گوش خود دارید و می‌توانید به سادگی آن‌ها را در تمام طول روز در گوش خود داشته باشید و با عمر باتری خوب آن می‌توانید در طول این مدت از آن‌ها استفاده کنید.