چگونه میزان موفقیت کمپین دیجیتال مارکتینگ خود را بسنجید؟

به این مطلب رای دهید:
میانگین: 0

ما در دنیای دیجیتالی زندگی می‌کنیم که در آن افراد بی‌شماری از موبایل، تبلت، کامپیوتر و لپ‌تاپ استفاده می‌کنند و نسبت به روزنامه، تلویزیون و رادیو بیشتر از این ابزارها برای مصارف مختلف خود بهره می‌گیرند. درنتیجه تجارت‌ها به سمت‌و‌سویی می‌روند که مخاطبانشان رفته‌اند و این همان مفهوم دیجیتال مارکتینگ Digital Marketing است. اگر شما نیز در حال رفتن به این سمت‌وسو هستید دست نگه‌دارید! این موضوع ممکن است بسیار جذاب، مؤثر و مقرون‌به‌صرفه باشد اما چگونه می‌فهمید که تلاش‌هایتان برای کمپین دیجیتال مارکتینگ موفقیت‌آمیز بوده‌اند؟ برای این منظور ما در اینجا چند روش مفید و مؤثر را به شما یاد می‌دهیم:

• دریافت اطلاعات:
یکی از خوبی‌های کمپین دیجیتال مارکتینگ در این است که بتوانید نتیجه تلاش‌هایتان را ببینید و اطلاعات مفید آن را استخراج‌کنید. در این مسیر ابزارهای آنلاین زیادی به کمک شما می‌آیند. یکی از این روش‌ها بازاریابی از راه موبایل یا همان موبایل مارکتینگ Mobile Marketing است که بین مردم محبوبیت پیداکرده و راهی است که در آن شما می‌توانید با خودِ مشتریان در ارتباط باشید و از این طریق اطلاعات موردنظرتان را جمع‌آوری کنید.

• شناسایی معیارهای درست:
این نکته به آنچه می‌خواهید به دست آورید بستگی دارد اما به‌طورکلی موارد رایجی وجود دارند که شما می‌خواهید به آن‌ها برسید. مثلاً اینکه می‌خواهید بدانید چه تعداد از مردم به سایت شما سر می‌زنند؟ فراتر از آن شما می‌خواهید ببینید که در کدام قسمت سایتتان ترافیک بیشتر می‌شود؟ نرخ بازدید از سایتتان چقدر است؟ چه تعداد از مردم به‌سرعت سایت تان را ترک می‌کنند؟ سرعت موتور جستجوگرتان چگونه است؟ شما به لینک‌های خوب و محتواهای مناسب احتیاج دارید. اگر می‌خواهید نام تجاری‌تان در ذهن مخاطب ماندگار شود؛ گرفتن لینک‌های خوب یکی از نشانه‌های موفقیت شماست.

• مخاطبان اجتماعی:
کمپین بازاریابی شما می‌تواند جهت افزایش مخاطبان اجتماعی شما مفید باشد. در کنار چک کردن تعداد فالورهایتان، تعداد توئیت‌های مرتبط با مطالبتان، فیوریت کردن(علاقه‌مندسازی) صفحه سایت، تعداد لایک‌ها و شیرها(به‌اشتراک گذاری) در شبکه‌های اجتماعی توئیتر و فیس‌بوک را هم مدنظر داشته باشید. همه‌ی این عوامل در جهت گسترش کمپین و موفقیت بیشتر آن مؤثر خواهد بود.

• درآمد:
برای بسیاری از افراد موفقیت در کمپین‌های دیجیتال مفهوم بسیار ساده‌ای دارد و آن‌هم کسب درآمد است. وقتی همه‌ی اطلاعاتی را که نیاز دارید دریافت کردید باید روی دو جنبه متمرکز شوید:
اول اینکه هزینه راه‌اندازی و اداره کردن کمپین تان چقدر است؟
دوم این‌که چقدر زمان صرف آن می‌کنید و می‌توانید شروع‌کننده‌ی چند کمپین باشید؟
شما نیاز خواهید داشت تا این نرخ‌ها را بدانید. مثلاً اگر شما در کل 500 یورو صرف کنید و 10 کمپین بازاریابی راه‌اندازی کنید؛ این بدان معنی است که شما برای هرکدام 50 یورو هزینه کرده‌اید. اگر نیمی از این کمپین‌ها واقعاً منجر به جذب مشتری شوند و برای محصولات و خدمات شما پول پرداخت کنند، آنگاه شما برای مثال به ازای هر 100 یورو 5 مشتری خواهید داشت. اگر هر مشتری تقریباً معادل مبلغ بالا خرج کند شما کاملاً سود کردید، اما اگر کمتر از آن خرج کند شما با مشکل روبرو خواهید شد: اینکه نه‌تنها کمپین بازاریابی شما در راستای جذب کافی علاقه‌مند با شکست روبرو شده است بلکه حتی نتوانستید مدیریت خوبی داشته باشید تا با پرداخت و صرف هزینه هم علاقه‌مندی ایجاد کنید.
اگر کمپین بازاریابی شما واقعاً موفق باشد شما نیازمند آن هستید تا راه‌های موفقی را که منجر به جذب مشتری شدند بررسی کنید و بفهمید که به چه چیزهایی علاقه دارند. فقط به تعداد مشتری‌ها توجه نکنید. دقت داشته باشید و بررسی کنید که آیا کمپینتان آن‌طور که باید عمل می‌کند یا نه؟

• رضایت مشتری:
راه دیگر برای اندازه‌گیری موفقیتتان این است که از مخاطبانتان سؤال کنید به چه چیزی فکر می‌کنند. نظرشان را جویا شوید. راه‌های زیادی برای انجام این کار وجود دارد؛ نظرسنجی‌های موبایلی، آنلاین و … . که بررسی همه‌ی این‌ها بازخوردهای مفیدی در پی خواهد داشت و به تلاش‌های بعدی‌تان کمک خواهد کرد.

به این مطلب رای دهید:
میانگین: 0