تشخیص فالوور فیک و لایک فیک اینفلوئنسرها و پیج های تبلیغاتی

نحوه تشخیص فالوئر فیک اینستاگرام

خرید فالوور فیک یا لایک فیک و تقلبی در اینستاگرام بسیار رواج دارد، بنابراین اجازه ندهید که اعداد، شما را فریب دهند! با افزایش محبوبیت اینفلوئنسر مارکتینگ و تبلیغات در شبکه‌های اجتماعی، جای تعجب نیست که خرید فالوور جعلی اینقدر رواج داشته باشد. اما خوشبختانه، روش‌هایی وجود دارد که تشخیص بدهیم که چه کسی فالوور و لایک فیک دارد و چه کسی ندارد.

فالوور فیک چیست؟

فالوور فیک حساب‌های کاربری هستند که با ایمیل‌های غیر واقعی ساخته شده‌اند و افراد می‌توانند تا با پرداخت پول خود یا دیگران را در لیست دنبال کننده‌های این حساب‌های کاربری قرار دهند تا دنبال کننده‌های بیشتری داشته باشند.

این کار علاوه‌بر این که تعداد فالوورهای یک پیج اینستاگرام را افزایش می‌دهد، با توجه به این که این حساب‌های کاربری فعالیتی ندارند و تنها یک لیست فالوئینگ دارند، میزان تعامل آن پیج را کاهش می‌دهند، زیرا با داشتن فالوور فیک میزان دنبال کنندگان غیر فعال آن صفحه افزایش پیدا می‌کند.

بیشتر سلبریتی‌ها درصد نسبتاً زیادی فالوور فیک دارند و این فالوورهای فیک باعث می‌شود تا اگر این افراد از پیج شخصی خود برای کسب درآمد از راه‌هایی مانند تبلیغات و اینفلوئنسر مارکتینگ استفاده می‌کنند، درآمد بیشتری از این روش داشته باشند، البته این کار باعث متضرر شدن برندهایی خواهد شد که با این فرد به تبلیغات می‌پردازند.

بیشتر بخوانید:  سلبریتی هایی که بیشترین فالوور فیک را در اینستاگرام دارند

لایک فیک چیست؟

لایک فیک لایکی است که پیج‌هایی که فالوور فیک دارند، بر روی پست‌های مقرر ثبت می‌کنند. این لایک‌ها با توجه به این که عملاً نرخ تعامل پیج را بالا می‌برند و به ظاهر برای پیج‌ها بسیار مفید هستند، اما می‌توانند در دو صورت آسیب جدی به پیج شما وارد کنند:

  1. اگر اینستاگرام متوجه استفاده شما از فالوور فیک و لایک فیک شود، امتیاز پیج شما را بسیار کاهش می‌دهد و دیگر محتوای شما را به عنوان محتوای پیشنهادی نمایش نخواهد داد و حتی ممکن است باعث بلاک شدن و بسته شدن کامل پیج شما شود.
  2. اگر می‌خواهید تا کمپین تبلیغاتی یا اینفلوئنسر مارکتینگ برای پیج خود اجرا کنید، پیج‌های تبلیغاتی و اینفلوئنسرها به کمک فالوور و لایک فیک، هزینه گزافی را از شما برای تبلیغات دریافت می‌کنند، اما در نتیجه هیچ افزایش فالوور محسوس یا منطقی برای شما اتفاق نمی‌افتد، به این دلیل که فالوورهای پیجی که به کمک آن تبلیغات انجام داده‌اید، تقلبی و فیک بوده‌اند و پیج‌های فیک با تبلیغ شروع به فالو کردن پیج شما نخواهند کرد.

بیشتر بخوانید: هزینه تبلیغات در شبکه های اجتماعی

بر این اساس تشخیص فالوور فیک داشتن یا نداشتن، اهمیت زیادی پیدا می‌کند و برندی که قصد دارد تا برای پیج خود تبلیغات انجام دهد، باید بتواند پیج‌های تبلیغاتی و اینفلوئنسرهای مورد نظرش را از لحاظ داشتن یا نداشتن فالوور فیک بسنجد.

نحوه تشخیص فالوور فیک

تشخیص این که یک پیج اینستاگرامی فالوور فیک دارد یا خیر، کار پیچیده‌ای نیست و اگر شما به عنوان یک کسب و کار می‌خواهید تا کمپین تبلیغات دیجیتال برگزار کنید و اینفلوئنسر مارکتینگ جزئی از استراتژی تبلیغاتی شما است، قطعاً می‌خواهید بدانید که آیا اینفلوئنسرهای مد نظر شما فالوور فیک دارند یا خیر.

به دنبال یک نشانه غیرعادی در روند رشد تعداد فالوورها باشید

بیشتر معاملات فالوور فیک، خریدهای عمده هستند، بنابراین خرید فالوور فیک، خود را در روند رشد فالوورها نشان می‌دهد. اگر یک نفر به طور متوسط فالوورهایش هفتگی 100 نفر افزایش پیدا می‌کند و طی یک هفته تعداد آن‌ها به صورت ناگهانی ۵،۰۰۰ نفر افزایش بیابد، به احتمال زیاد این حساب کاربری فالوور فیک خریداری کرده است.

یکی دیگر از روندهای رشد فالوور غیر عادی، می‌تواند در داشتن افزایش فالوور با مقدار بالا و به صورت ثابت باشد.

به عنوان مثال اگر پبجی روزانه 500 فالوور جدید و مجموعاً 10،000 فالوور داشته باشد، این پیج به احتمال زیاد فالوور فیک دارد. اگر پیجی بدون داشتن هیچگونه فعالیت خاص، به صورت ثابت افزایش فالوور خوبی داشته باشد، احتمالاً در حال گرفتن فالوور فیک است.

دلیل این امر این است که اینستاگرام به دنبال فالوورهای فیک و پیج‌هایی که این فالوورها را خریداری می‌کنند است و اگر تمام این فالوورها به یکباره به پیجی اضافه شوند، اینستاگرام متوجه افزایش ناگهانی فالوورهای این پیج می‌شود.

به همین دلیل زمانی که فالوور فیک خریداری می‌شود، این فالوورها در طول یک مدت زمانی کوتاه به پیج اضافه می‌شوند تا شک اینستاگرام را درباره فیک بودن این افزایش فالوور کاهش دهند.

این کار می‌تواند توسط اینفلوئنسرها و پیج‌های تبلیغاتی ایرانی و خارجی انجام شود.

البته توجه کنید که پیج‌های قدیمی وجود دارند که توانسته‌اند تا فالوورهای واقعی و وفاداری پیدا کنند که همیشه باعث افزایش نرخ تعامل محتوای آن‌ها می‌شوند و فعالیت همین فالوورها، خود باعث افزایش فالوور ثابت این پیج‌ها می‌شوند.

بیشتر بخوانید: اینفلوئنسرهای ایرانی | پر فالوور ترین اینفلوئنسرهای ایران

اگر قصد راه‌اندازی کمپین اینفلوئنسر مارکتینگ دارید، می‌توانید از خدمات اینفلوئنسر مارکتینگ آژانس دیجیتال مارکتینگ لاوان استفاده کنید. همچنین برای دریافت مشاوره رایگان می‌توانید با شماره 22916722 تماس بگیرید.

نحوه تشخیص لایک فیک

این کار بسیار ساده است، در ابتدا باید روند لایک شدن یک پست را بررسی کنید.

به عنوان مثال، اگر در 3 دقیقه اول انتشار یک پست، آن پست 100 لایک بگیرد، مهم نیست که چقدر فالوور دارد، باید به فالوور فیک داشتنش مشکوک شوید. اگر در 20 دقیقه اول انتشار یک پست، آن پست بیشتر از 10 درصد از تعداد فالوورهای آن پیج لایک بگیرد، باید به لایک فیک داشتنش مشکوک شوید.

اما توجه کنید که این‌ها ثابت کننده داشتن لایک فیک نیست، بلکه نشانه‌ آن است. برای بررسی دقیق‌تر باید وارد لیست لایک‌های آن پست شوید.

مرحله بعدی بررسی لایک فیک، بررسی حساب‌هایی است که پست را لایک کرده‌اند. همانطور که در تصویر زیر می‌بینید الگوی ثابت نام کاربری پیج‌های فیک، یک نام، به همراه یک عدد رندوم است.

لایک فیک

این اتفاق احتمال فیک بودن لایک‌های یک پست را بسیار افزایش می‌دهد، مرحله بعدی بسیار ساده است و تنها کافی است تا وارد برخی از اکانت‌ها شوید. در صورت فیک بودن این لایک‌ها با تصویر زیر مواجه می‌شوید.

تشخیص فالوور فیک

با این اتفاق به صورت 100 درصد می‌دانید که این پیج در حال استفاده از فالوور فیک و لایک فیک برای بهبود عملکرد و آمار خود است تا بتواند هزینه بیشتری را برای کار با شما دریافت کند.

بدانید که حساب‌ کاربری فالوورهای فیک چگونه‌ است

چهار نشانه ساده برای تشخیص ربات از یک فرد واقعی وجود دارد:

  • پروفایل ربات‌ هیچ فعالیت خاصی در شبکه اجتماعی ندارد. اگر تنها محتوای موجود در پروفایل کاربر، عکس پروفایل او باشد، احتمالاً یک ربات است.
  • عکس پروفایل ربات‌ها جعلی به نظر می‌رسد. به سادگی می‌توان به این مورد پی برد. اگر شک دارید، از جستجوی تصاویر Google استفاده کنید تا ببینید آیا این عکس از شخص واقعی گرفته شده یا تکراری است.
  • محتوایی که ربات‌ها منتشر می‌کنند با هم مرتبط نیستند. نمونه‌ای از این امر می‌تواند اشتراک‌گذاری پست یا ثبت کامنت با زبان‌های مختلف، زیر پست‌های غیرمرتبط باشد.
  • فالو کردن تعداد غیرمعقولی از افراد، یکی از نشانه‌های کاربرهای فیک است. اگر یک کاربر که دارای 300 فالوور است، 20،000 نفر را فالو کند، باید حساب کاربری او را با دقت بیشتری بررسی کرد.
فالوور فیک

مراقب تعداد بسیار زیاد فالوور و تعامل بسیار کم آنان باشید!

اینکه یک اینفلوئنسر تعامل بسیار کمی در پست‌های خود دریافت می‌کند، ممکن است به دلیل داشتن فالوور فیک باشد. اگر یک کاربر یک میلیون فالوور دارد، با این حال تعداد لایک‌ها انگشت شمار باشند، به معنای فیک بودن فالوورها است.

برای هکرها نوشتن یک رشته از کد جهت فعال کردن رباتی که یک پست را لایک کند آسان است،  اما برای آن ربات، اظهار نظر کردن در مورد یک پست بسیار دشوار خواهد بود. برای اینکه با نرخ تعامل مناسب در اینستاگرام آشنا شوید، پیشنهاد می‌کنیم مقاله متوسط نرخ مشارکت در کمپین اینفلوئنسر مارکتینگ را مطالعه کنید.