تلویزیون اینترنتی اسنپ در راه است! تحلیلی بر گزارش اسنپ از سال 1398

تلویزیون اینترنتی اسنپ
به این مطلب رای دهید:
میانگین: 0

تلویزیون اینترنتی اسنپ به زودی می‌آید! این احتمالا مهم‌ترین خبری است که از گزارش اسنپ سال 1398 می‌توان متوجه شد اما کم‌تر کسی حواسش به آن بوده! اسنپ ابتدای هر سال گزارش مفصلی از سال گذشته خود منتشر می‌کند که حاوی اطلاعات و آمار و ارقام جالبی است. در این مقاله آیمارکتور نلاش کردیم تا نکاتی که از چشم سایر رسانه‌ها دور مانده را برایتان بازگو کنیم.

تعداد کارمندان اسنپ

اسنپ اعلام می‌کند که از بین هزار و ۵۴۶ نفری در این شرکت استخدام هستند، بیشترین تعداد نیروها (۶۹درصد) در بخش عملیات مشغول به کارند و بعد از آن تیم فنی با ۱۶درصد سردمدار است. ۳۳درصد از نیروهای اسنپ را خانم‌ها تشکیل می‌دهند. در مجموع ۷۶درصد از نیروهای اسنپ در شهر تهران و مابقی در سایر شهرهای کشور مشغول به فعالیت هستند.

در راه تلویزیون اینترنتی اسنپ

در سال گذشته اسنپ تبدیل به یک سوپر اپلیکیشن شد تا بتواند بخش اعظم نیازهای کاربرانش را به طور آنلاین برطرف کند. به جز اسنپ‌باکس، تمام سرویس‌های موجود در اسنپ در سال گذشته به این اپلیکیشن اضافه شدند که هر کدام به سهم خود رشد داشته‌اند. به طور مثال امسال در اسنپ‌فود تعداد سفارش‌ها ۱۳۴درصد رشد داشته است. فروش بلیت هواپیما، سرویس «وانت»، سرویس فروش بلیت قطار جزو دیگر خدماتی بوده که به سوپر اپ اضافه شده است.

این شرکت تلویحا اشاره کرده است که شاید «تلویزیون اینترنتی» گزینه بعدی برای اضافه شدن به سوپر اپلیکیشن اسنپ باشد. باید دید آیا این شرکت میان فیلیمو یا نماوا می‌تواند به موفقیت دست پیدا کند؟

استقبال از اسنپ فود

اسنپ می‌گوید سرویس سفارش غذا یکی از محبوب‌ترین سرویس‌هایش است. تعداد کاربران این سرویس با ۱۱۳درصد رشد در سال ۹۸، به ۵میلیون و ۷۳۷هزار و ۵۲۰ نفر رسیده است. این در حالی ا‌ست که تعداد سفارش‌های کاربران از این سرویس هم در سال گذشته ۱۳۴درصد رشد داشته است. در تاریخ ۲۸ آذر سال ۹۸ با حدود ۱۱۹هزار سفارش در اسنپ‌فود، رکورد ثبت سفارش زده شد. در حقیقت ۲۸آذر پنج‌شنبه‌ای است که ۲ روز بعد از آن مصادف با شب یلداست. بنابراین می‌شود حدس زد که بسیاری از کاربران در این روز با اسنپ‌فود به استقبال یلدا رفته‌اند.

اسنپ می‌گوید: «محبوب‌ترین غذای اسنپ‌فود چلو جوجه بدون استخوان است، پیتزای آمریکایی مقام دوم و چلوکباب کوبیده در جایگاه سوم قرار دارد. زرشک‌پلو با مرغ، ساندویچ هات‌داگ و کباب کوبیده (بدون چلو)، در ادامه فهرست غذاهای محبوب ایرانی‌ها قرار دارد.»

در بین نان‌ها، سنگک بیشتر از همه در بین مردم خواهان دارد و بعد از آن نان لواش، بربری، تافتون و نان شیرین قرار دارند.

سفارش از اسنپ فود

تاثیر کرونا بر اسنپ مارکت

سنپ در این گزارش اعلام می‌کند که در تاریخ ۱۴اسفند بیشترین تعداد ثبت سفارش در این سرویس صورت گرفته که با توجه به شیوع کرونا می‌توان نیاز مردم به خرید آنلاین را دلیل این افزایش تقاضا دانست. محبوب‌ترین هایپر‌های اسنپ‌مارکت به ترتیب ارم (باکری)، صبا، تیراژه ۲، افرا (سعادت‌آباد) و جماران است. همچنین امکان خرید از سوپرمارکت‌های اطراف هم در اپلیکیشن اسنپ وجود دارد که از زمان شیوع کرونا تعداد درخواست‌های این سرویس بیش از ۱۰۰ درصد رشد داشته است.

چند آمار خواندنی از سفرهای اسنپی

 1. ۲۱۰ میلیون ساعت سفر:
  در سالی که گذشت کاربران بیش از ۲۱۰میلیون و ۳۰هزار و ۴۶۳ ساعت را در اسنپ سپری کردند. در حقیقت مردم ایران در سال گذشته در مجموع به اندازه ۲۳هزار و ۹۶۲ سال از عمرشان را در اسنپ گذراندند. با این وجود اسنپ در این گزارش تعداد کل سفرهای انجام شده در سال ۹۸ را اعلام نکرده است. چرا؟ محرمانه نگه داشتن آن برای ادامه رقابت با سایر تاکسی‌های اینترنتی یا جلوگیری از اینکه حساب و کتاب کنیم اسنپ چقدر درآمد داشته و چقدر باید مالیات دهد؟!
 2. این راننده‌های پر حرف!
  در سال ۹۸ به طور کلی ۸۴۶هزار و ۵۰۵ پرونده با عنوان‌های مختلف شکایتی در پشتیبانی ثبت شده است. بیشترین علت شکایت کاربران به واحد پشتیبانی مربوط به اعتراض به لغو سفر بوده و همچنین اعتراض‌های متفرقه (مانند نوع وسیله نقلیه یا مواردی از این دست)، شکایت در خصوص کارت به کارت کردن هزینه سفر و پرحرفی هم دلایل عمده دیگر تماس با این مرکز است!
 3. چرا امتیاز نمی‌دهید؟
  میانگین امتیاز کاربران مسافر به سفرهای اسنپی در سال گذشته ۴.۷ از ۵ بود و به طور متوسط ۴۳درصد سفرها امتیازدهی شده‌اند. نکته جالب این‌که رفتار کاربران راننده مهم‌ترین دلیل برای امتیاز مثبت و منفی بوده است؛ یعنی گزینه‌های «رفتار مناسب» و «رفتار نامناسب» مهم‌ترین دلایل قوت و ضعف سفرهای اسنپی بوده است. بیشترین شهرهایی که کاربران امتیاز پایان سفر خود را ثبت می‌کنند به ترتیب قشم، یزد، ارومیه، زاهدان و شهرکرد هستند. اگر برایتان سوال است که راننده‌های اسنپ در کدام شهرها بالاترین امتیاز سفر را ازآن خود کرده‌اند، باید بگوییم که سفرهای اسنپی در شهرهای ارومیه، اردبیل، ایلام و بوشهر بالاترین امتیاز را دارند.
 4. اصفهانی‌ها هم اسنپ می‌گیرند
  در حال حاضر اسنپ در ۱۴۴ شهر ایران فعال است و بیشترین سفرهای سال گذشته در شهرهای تهران، مشهد، اصفهان، شیراز و کرج انجام شده است.
 5. ‌بچه‌مان را جا گذاشته‌ایم!
  اسنپ در بخش دیگری از گزارش خود داستان پدری را تعریف می‌کند که ۴۳ بار برای دریافت اطلاعات سفر فرزندش با پشتیبانی اسنپ تماس گرفته است. اسنپ می‌نویسد با توجه به اینکه گزارش جزو موارد حاد بود، موضوع به سرعت به تیم ‌اس‌او‌اس ارجاع داده شد: «بعد از بررسی‌های لازم طبق پروتکل اسنپ با کاربر مسافر صحبت و مشخص شد خوشبختانه هیچ‌گونه مشکلی در طول سفر برایش ایجاد نشده. به هر حال پشتیبانی به کاربر اعلام کرد تا با پدر خود در ارتباط باشند و ایشان را از نگرانی در بیاورند. اما متاسفانه کاربر به دلیل مشکلات خانوادگی هیچ تماسی با پدر خود نمی‌گیرد. عجیب اینکه پدر مسافر در کمتر از ۱۲ساعت بیش از ۴۳مرتبه برای دریافت اطلاعات تماس راننده و مقصد سفر با اسنپ تماس می‌گیرند ولی برای احترام به حریم خصوصی کاربران پشتیبانی نمی‌تواند اطلاعات سفر را در اختیار ایشان بگذارد. متاسفانه پدر کاربر در طول این ۴۳ تماس انواع تهدیدها و ناسزاها را به کار بردند در مقابل همکاران پشتیبانی تلاش کردند تا او را آرام کنند. به هر حال امیدواریم اختلافات این پدر و پسر هم با رسیدن سال نو حل‌و‌فصل شده باشد.»