خرید قسطی از دیجی کالا یا لندو ؟ قرار است ماهی 35 درصد سود بدهیم؟!

خرید قسطی از دیجی کالا
به این مطلب رای دهید:
میانگین: 0

خرید قسطی از دیجی کالا شاید تا مدت‌ها قبل یک درخواست عجیب بود اما حالا با کاهش قدرت خرید مردم و شرایط اقتصادی فعلی، دیجی کالا دست به این ریسک بزرگ زده است. وارد شدن به فضای فروش کالای قسطی آن هم در بستر آنلاین می‌تواند به چالشی بزرگ برای دیجی کالا تبدیل شود. این موضوع زمانی اهمیت بیشتری پیدا می‌کند که بدانیم پیش از این سایت‌هایی مانند لندو (ایران رنتر) در زمینه فروش قسطی آنلاین وارد شده بودند. آیا طرح خرید قسطی از دیجی کالا می‌تواند موفق شود؟

بیشتر بخوانید : خرید اینترنتی خودرو | خرید خودرو از کدام سایت بهتر است ؟

آیا خرید قسطی از دیجی کالا به صرفه است؟

  • این طرح برای خرید فقط تا سقف 10 میلیون تومان است اما دیجی کالا مدارک سفت و سخت و شرایط پیچیده‌ای گذاشته است. دیجی کالا از کاربرانی که واجد شرایط شناخته شده‌اند می‌خواهد مدارک هویتی خود شامل تصاویر کارت ملی، اجاره نامه یا سند مالکیت، فیش حقوقی یا گواهی اشتغال به کار و قرارداد امضا شده را بارگذاری کنند.
  • سند مالکیت برای اعتبار ۱۰ میلیونی که پیش از این قرار بود بدون ضامن در اختیار مشتریان قرار بگیرد! دیجی کالا اعلام کرده پس از بررسی مدارک بارگذاری شده مجددا وضعیت اعتباری به کاربران اطلاع‌رسانی خواهد شد و با کاربرانی که شرایط لازم برای دریافت اعتبار خرید اقساطی را دارند، هماهنگی‌های لازم برای دریافت نسخه فیزیکی قرارداد و چک ضمانت بانکی انجام خواهد شد.

سود قسط‌‌‌ها چقدر است؟

  1. دیجی کالا قصد دارد برای سود قسط‌ها با فرمول‌های مختلفی عمل کند و سود قسط هر خریدار با خریدار دیگر متفاوت باشد. خریداران با توجه به تعداد و مبالغ خرید قبلی خود از دیجی کالا، امتیازی را کسب می‌کنند. این امتیاز با موجودی و گردش حساب بانکی آن‌ها جمع می‌شود و یک امتیاز کل به مشتریان داده می‌شود. هر چه امتیاز شما بیشتر باشد، سود قسط‌هایتان کم‌تر می‌شود.
  2. دیجی‌کالا نمی‌خواهد در تعیین قطعی میزان سود قسط‌ها دخالت داشته باشد و آن را به فروشندگان خواهد سپرد. دقیقا همان کاری که برای فروش کالا انجام می‌دهد و قیمت‌های مختلف یک کالا با فروشنگان مختلف را به شما نشان می‌دهد تا حق انتخاب داشته باشید. گفته می‌شود میزان سود قسط‌ها با توجه به نکاتی گفته شد بین ۱۵ تا 32 درصد خواهد بود!
  3. دیجی کالا مبلغ پیش‌پرداخت لازم برای اعتبار ۱۰ میلیونی با بازپرداخت شش ماهه را ۳۵۰ هزار تومان اعلام کرده است. یعنی میزان اقساط ماهانه در این طرح یک میلیون و ۷۸۰ هزار تومان خواهد بود. با این حساب می‌توان گفت نرخ بهره در این طرح معادل ۳۵.۷۲ درصد است!
  4. دلیل‌مان این است که تنها در این شرایط می‌تواند سود فروش اقساطی شش ماهه را یک میلیون و ۳۰ هزار تومان در نظر گرفت. اگر کسانی که نتایج اعتبارسنجی آن‌ها در دیجی کالا مثبت است، بخواهند اعتبار ۱۰ میلیون تومانی برای خرید اقساطی دریافت کنند، باید خودشان را برای اقساط ماهانه یک میلیون و ۷۸۰ هزار تومانی آماده کنند. در این شرایط شما در پایان شش ماه باید رقمی معادل ۱۱ میلیون و ۳۰ هزار تومان به دیجی کالا برگردانید. آیا این مقدار سود و نحوه محاسبه آن تغییر خواهد کرد؟

پیش‌ ثبت‌نام خرید قسطی

طرح خرید قسطی از دیجی کالا فعلا در مرحله پیش ثبت‌نام است و کاربران وفادار این سایت از طریق پیامک متوجه آن شدند. در این پیامک که قرار است به مرور برای همه مشتریان دیجی کالا فرستاده شود؛ آمده: «کاربر گرامی، خرید قسطی از دیجی کالا شروع شد. پیش ثبت‌نام در: http://dgka.la/cr »

کیف پول اعتباری برای پرداخت قسطی

اگر می‌خواهید جزو اولین نفرات استفاده کننده از طرح خرید قسطی از دیجی کالا باشید، خیلی زود پیش‌‌ ثبت‌نام را انجام دهید. برای این کار، هم می‌توانید اپلیکیشن دیجی پی را دانلود کنید و هم از طریق سایت آن اقدام کنید. در مرحله پیش ثبت‌نام علاوه بر اطلاعات معمول؛ باید نام بانک‌هایی که حساب‌های اصلی و پرکاربرد شما در آن‌ها وجود دارد را انتخاب کنید.
دیجی پی با بررسی حساب و میزان موجودی و گردش حساب؛ برای هر فرد اعتباری جداگانه تعریف کند. سپس آن فرد با اعتباری که از دیجی پی کسب کرده می‌تواند تا سقف مشخصی برای خرید قسطی اقدام کند.
اعتبار در دیجی پی

شرایط خرید قسطی چگونه است؟

همانطور که گفته شد دیجی کالا فعلا ترجیح داده در مورد طرح خرید قسطی زیاد صحبت نکند و به صورت چراغ خاموش حرکت کند. طبق شنیده‌ها، بسته به میزان موجودی و گردش حساب شما، دیجی کالا تا سقف ۱۰ میلیون تومان اعتبار در نظر می‌گیرد.
برای خرید حتما باید حداقل ۳۵۰ هزار تومان پیش پرداخت داشته باشید و اقساط نهایتا ۶ ماهه و تا سقف یک میلیون و ۷۸۰ هزار تومان است. یکی از نکات مثبت این طرح آن است که برای خرید نیاز به ضامن ندارید.

شرایط اعتبار دیجی پی

چه کالاهایی را شامل می‌شود؟

قرار است همه کالاها به جز کالاهای سوپرمارکتی شامل طرح خرید قسطی از دیجی کالا شوند. حداقل خرید نیز باید ۱۰۰ هزار تومان باشد تا بتوانید از شرایط خرید قسطی استفاده کنید. این طرح احتمالا از شب یلدا به طور رسمی کار خود را آغاز می‌کند.

 

لندو (ایران رنتر)، یک رقیب قسطی تاثیرگذار

دیجی کالا اما اولین سایتی نیست که به فروش کالای قسطی روی آورده است. در حال حاضر سایت ایران رنتر که به لندو تغییر نام داده، در این زمینه پیشرو است و توانسته مشتریان زیادی را به سوی خود جلب کند. این سایت اول قرار بود در زمینه اجاره محصولات فعالیت داشته باشد اما آرام آرام به سمت فروش قسطی کالا رفت. شرایط و مدارک لازم برای خرید قسطی از این سایت به این شکل است:
• تصویر پشت و روی کارت ملی
• تصویر شناسنامه
• پرینت گردش حساب 3 ماهه آخر با مهر و امضای شعبه
• در هنگام ارسال قرارداد کارت اعتباری خرید لازم است متقاضی اصل تمامی مدارکی که تصویر آن‌ها را ارسال کرده همراه خود داشته باشد
• لندو به میزان دو برابر بدهی خریدار به عنوان ضمانت سفته دریافت می‌کند. تهیه سفته برعهده لندو (ایران‌رنتر) بوده و هزینه آن به مبلغ ثابت 10.000 تومان بر عهده مشتری است
• برای خرید اقساطی از لندو هیچگونه پیش‌پرداختی دریافت نمی‌شود. اما در صورتی که تمایل به پرداخت مبلغی به عنوان پیش‌پرداخت دارید، می‌توانید به عنوان مثال برای خرید یک کالای 5 میلیون تومانی یک کارت اعتباری خرید 3 میلیون تومانی تهیه کرده و 2 میلیون تومان باقیمانده را در سایت مقصد به صورت نقدی پرداخت کنید.
• پرداخت اقساط در لندو از 3 ماه تا 12 ماه است و شما می‌توانید مدت زمان پرداخت اقساط خود را هنگام ثبت سفارش مشخص کنید.
• سود خرید اقساطی کارت‌های اعتباری خرید فروشگاه‌های مختلف متفاوت است شما می توانید برای آگاهی از سود هر فروشگاه به صفحه آن فروشگاه مراجعه کنید.
لندو

نکته جالب این است که همین حالا نیز می‌توانید از طریق سایت لندو از همه سایت‌های خرید آنلاین از جمله دیجی کالا به صورت قسطی خرید کنید. خرید قسطی تا سقف شش میلیون تومان بدون نیاز به ضامن و چک از سایت دیجی کالا و به واسطه سایت لندو به راحتی صورت می‌گیرد. افرادی که اعتبار کافی نزد سایت داشته باشند نیز حتی امکان خرید قسطی از دیجی کالا  تا ۱۰ میلیون تومان را دارند. اقساط به صورت مساوی و ماهانه تقسیم می‌شود و بین سه تا ۱۲ ماه قابل بازپرداخت است. سود قسط‌‌ها نیز در حدود 25 درصد است. آیا دیجی کالا قصد زمین زدن لندو را دارد؟ در جدول زیرسود قسط‌های خرید از سایت لندو آمده است:
خرید قسطی از دیجی کالا

چرا ایران رنتر به لندو تغییر نام داد؟

این استارتاپ در اردیبهشت ۱۳۹۴ آغاز به کار کرد و ابتدا در زمینه اجاره دادن وسایل فعالیت می‌کرد. با گذشت زمان به سوی اجاره با امکان مالکیت تغییر مسیر داد، سپس به فروش اقساطی کالا رو آورده و در نهایت امکان خرید اقساطی از فروشگاه‌های آنلاین با ارائه اعتبار و تسهیلات را فراهم کرد. چشم‌انداز لندو به گفته خودشان، پدید آوردن تحولی در نظام  اعتباری کشور است.

به گفته امیر حق‌رنجبر؛ مدیرعامل لندو: «نام ایران‌رنتر با اهداف جدید لندو هم‌خوانی نداشت. این تغییر برند در راستای کمک به ساخت یک اکوسیستم لندتک در ایران و قدم نهادن در مسیر ارائه محصولات نوآورانه در زمینه تسهیلات مالی انجام شد.»

بر اساس گفته‌های مدیر عامل لندو، در ایران در زمینه وام‌‌دهی و تسهیلات، استارت‌آپ‌هایی که محصولات گوناگون عرضه کنند، نداریم. به همین خاطر لندو با اسم و برند جدیدش تصمیم دارد وارد حوزه‌های مختلف وام‌دهی شود و محصولات گوناگونی برای دریافت اعتبار عرضه کند. درگاه اعتباری که محصولی نوین در حوزه فینتک است و نسل دوم رتبه بندی اعتباری بر پایه هوش مصنوعی از محصولاتی است که در ماه های آینده لندو قصد رونمایی از آن ها را دارد.

تغییر نام ایران رنتر به لندو

قطع همکاری لندو با دیجی کالا

لندو، پلتفرم فروش اقساطی با انتشار بیانیه‌ای همکاری خود با این فروشگاه اینترنتی قطع کرد. این پلتفرم دلیل این کار را به حاشیه رفتن سایر فروشگاه‌ها، مبارزه با بازار تک قطبی و حمایت از کسب‌وکارهای کوچک و متوسط اعلام کرده است. لندو معتقد است که با حذف دیجی‌کالا راه برای افزایش مشتری و رشد فروش صدها فروشگاه‌ آنلاین ایرانی در لندو کسب‌هموار می‌شود. در این بیانیه آمده:

«لندو طی همکاری با ۶۰۰ فروشگاه آنلاین از جمله آراد موبایل، دیجی دو، گوشی شاپ، بیمه‌بازار، مدیسه، ایسام و… امکان خرید اقساطی از این فروشگاه‌ها را برای مشتریان فراهم می‌آورد. گزارش سال ۹۸ همکاری لندو با فروشگاه‌های آنلاین نشان می‌دهد که دیجی‌کالا با کسب سهم فروش ۶۴ درصدی، در جایگاه اول گروه فروشگاه‌های آنلاین دارای بالای ۴۰ میلیارد فروش در لندو قرار گرفته است. اما اوایل امسال لندو تصمیم گرفت همکاری خود را با بزرگ‌ترین فروشگاه آنلاین ایرانی یعنی دیجی‌کالا خاتمه دهد.دلیل حذف دیجی‌کالا از این پلتفرم این بوده که تمرکز درخواست‌ها برای خرید از دیجی‌کالا باعث به حاشیه رفتن فروشگاه‌های دیگر شده بود. یکی از اهداف لندو مقابله با بازار تک‌قطبی و حمایت از کسب و کارهای کوچک و متوسط است. با حذف دیجی‌کالا راه برای افزایش مشتری و رشد فروش صدها فروشگاه‌ آنلاین ایرانی در لندو هموار می‌شود. این رشد، رضایتمندی بیشتر فروشگاه‌ها با لندو را نیز رقم خواهد زد.»

خرید قسطی از لندو