فیلم جدید ماتریکس 4 ، The Matrix Resurrections ، هرآنچه باید قبل از دیدن ماتریکس 4 بدانید

ماتریکس 4

در سال 1999 فیلم ماتریکس با ایدئولوژی منفی درباره آینده بشریت با تم Neo Punk ارائه شد و بسیار موفق عمل کرد. بعد از ارائه فیلم محتوای آن به صورت مدیا‌های مختلف مانند انیمیشن، بازی و فیلم‌های جدیدتر نیز به نمایش درآمدند و Matrix را تبدیل به یک فرنچایز بزرگ کردند و حالا قرار است تا ماتریکس 4 بعد از 18 سال با نام The Matrix resurrections اکران شود.

این مجموعه به قدری موفق بود که طرفداران آن همچنان بعد از گذشت 18 سال همچنان این فیلم را تماشا می‌کنند و مجموعه 3 فیلم اصلی با نام The Matrix Trilogy شناخته می‌شود.

اکران ماتریکس 4 بعد از 18 سال

آخرین عنوانی که از ماتریکس دیدیم فیلم The Matrix Revolutions بود که در سال 2003 ارائه شد و بعد از آن دیگر خبری از ماتریکس نبود.

اما در سال 2019 خبری از ارائه شدن قسمت چهارم از مجموعه Matrix با نام The Matrix Resurrections شنیده می‌شد و با منتشر شدن تریلر ماتریکس 4، این خبر به واقعیتی هیجان انگیز برای همه تبدیل شد.

دانلود ماتریکس 4 با زیرنویس فارسی

ماتریکس 4 یا The Matrix Resurrections هنوز اکران نشده‌است و امکان دانلود فیلم وجود ندارد؛ اما بعد از انتشار آن و در دسترس قرار گرفتن لینک‌های دانلود، این فیلم و دانلود زیرنویس فیلم ماتریکس 4 از همین صفحه امکان پذیر خواهد بود.

ماتریکس چیست

ماتریکس چیست

ماتریکس یک نرم‌افزار است که انسان‌ها را وارد دنیای مجازی می‌کند تا انسان‌هایی که در سلول‌های انرژی خود زندانی هستند از این اتفاق بی‌خبر بمانند و ربات‌ها بتوانند از انرژی انسان‌ها استفاده کنند.

سازنده ماتریکس

معمار ماتریکس

نرم‌افزار ماتریکس توسط شخصی که در فیلم با عنوان معمار یا The Architect شناخته می‌شود ساخته شده‌است.

شروع ماتریکس

داستان ماتریکس، داستان جنگی بین ربات‌ها و انسان‌هاست که در آن ربات‌ها تقریباً پیروز شده‌اند.

این ربات‌ها در واقع هوش مصنوعی هستند که توسط انسان‌ها توسعه پیدا کرده‌اند و حالا بر انسان‌ها چیره شده‌اند؛ اما این ربات‌ها برای ادامه حیات خود نیاز به انرژی دارند و با توجه به پوشیده بودن اتمسفر زمین با دوده‌ای سیاه رنگ نمی‌توانند از خورشید به عنوان منبع انرژی استفاده کنند.

در عوض ربات‌ها با تحقیق بر روی انسان‌ها متوجه شده‌اند که می‌توانند با اتصال مغز انسان‌ها به کامپیوتر آن‌ها را وارد دنیای مجازی کنند که Matrix نام دارد و می‌توانند با قرار دادن آن‌ها در سلول‌هایی که انسان‌ها را زنده نگه می‌دارند از گرما و انرژی بدن انسان‌ها به عنوان منبع انرژی استفاده کنند.

the animatrix

The Animatrix

جنگ بین ربات‌ها و انسان‌ها قبل از فیلم ماتریکس 1 یا The Matrix شروع شده بود، اما بعد از ارائه فیلم، انیمیشنی با نام The Animatrix با داستان قبل از شروع این جنگ ارائه شد که این جنگ را با عنوان The Second Renaissance یا رنسانس دوم معرفی کرد.

در داستان The Animatrix انسان‌ها در قرن بیست و یکم موفق به توسعه هوش مصنوعی بسیار کاربردی می‌شوند و از آن به کمک ربات‌ها برای انجام کارهای و جایگزینی شغل‌های ساده استفاده می‌کنند.

دقت کنید که این ربات‌ها مانند ربات‌ها با هوش مصنوعی که امروزه می‌بینیم نیستند و کاملاً شبیه به انسان‌ها توانایی راه رفتن، صحبت کردن و انجام کارهای مختلف را دارند، تنها تفاوت در ربات بودن آن‌ها است.

ربات b1-66er

B1-66ER

B1-66ER یکی از این ربات‌ها بود که برای صاحب خود، آقای دراموند، کار می‌کرد و روزی به صورت اتفاقی شنید که صاحبش قصد اسقاط کردن او را دارد.

با توجه به این که B1-66ER تمایل به زنده ماندن دارد بعد او صاحبان خودش را به قتل می‌رساند.

بعد از این اتفاق B1-66ER دادگاهی و به جرم قتل صاحبانش اسقاط می‌شود، اما بعد از این اتفاق ربات‌ها شروع به انجام اعتراضات می‌کنند تا از حقوق ربات‌ها برای زنده ماندن دفاع کنند و این باعث می‌شود تا انسان‌ها به اسقاط کردن تمامی ربات‌ها بپردازند.

بعد از این اتفاق ربات‌ها از دست انسان‌ها فرار می‌کنند و منطقه‌ای را برای زندگی خود به دور از انسان‌ها می‌سازند، سپس نمایده‌ای از ربات‌ها به سازمان ملل مراجعه می‌کنند تا انسان‌ها ربات‌ها را به رسمیت بشناسند، اما این کار با مخالفت بسیار شدید انسان‌ها همراه است.

جنگ بین ربات و انسان

سپس انسان‌ها برای جلوگیری از رشد ربات‌ها شهر آن‌ها را با بمب اتمی نابود می‌کنند، اما بمب‌های اتمی به غیر از نابود کردن فیزیکی منطقه و ربات‌ها تأثیری بر زندگی آن‌ها ندارند. سپس جنگ بین انسان‌ها و ربات‌ها آغاز می‌شود و در نهایت ربات‌ها پیروز این جنگ می‌شوند.

انسان‌ها همچنان به دنبال شکست دادن ربات‌ها با توجه به این که منبع اصلی انرژی ربات‌ها از خورشید است تصمیم به جلوگیری از رسیدن نویر خورشید به سطح زمین می‌گیرند.

این کار علاوه بر خارج شدن دسترسی ربات‌ها به انرژی خورشید باعث از بین رفتن منابع انرژی و تغذیه‌ای انسان‌ها نیز می‌شود. ربات‌ها با انجام آزمایشات بر سربازان اسیر شده خود متوجه می‌شوند که می‌توانند از انرژی بدن آن‌ها برای زندگی خود استفاده کنند.

سپس با استفاده از این روش منبع انرژی جدیدی برای خود می‌سازند و با توجه به عدم دسترسی انسان‌ها به منبع انرژی در جنگ انسان‌ها را شکست داده، آن‌ها را به اسارت و بردگی می‌گیرند تا از انرژی بدن آن‌ها استفاده کنند.

داستان ماتریکس

داستان فیلم ماتریکس

در فیلم ماتریکس 1 یا The Matrix چیستی Matrix و اهمیت شخصیت Neo یا The One مطرح می‌شود و در فیلم ماتریکس 2 یا The Matrix Reloaded با ایجاد انقلاباتی بینندگان را درباره هرآنچه از فیلم ماتریکس 1 فهمیده بودند دو به شک می‌کند.

در فیلم دوم The Architect به Neo می‌گوید که ماتریکس بسیار قدیمی‌تر از آن چیزی است که Neo تصور می‌کند و در زمان انتشار فیلم، 6 نسخه از Matrix توسعه پیدا کرده است و هم اکنون نسخه ششم آن در حال اجرا است.

I prefer counting from the emergence of one integral anomaly to the emergence of the next in which case this is the sixth version

The Architect

در ادامه Architect به Neo دو نسخه اول ماتریکس را توضیح می‌دهد و به او می‌گوید که آن‌ها شکست بزرگی بودند، نه به دلیل وجود استثناهایی مانند Neo، بلکه به دلیل عدم موفقیت او در به وجود آوردن برنامه‌ای که قابلیت کار با انسان‌ها را داشته باشد.

نسخه اول ماتریکس

ماتریکس ورژن 1 یک دنیای بسیار آرامش بخش و مفرح برای انسان‌ها بود تا از زمان تولد تا مرگ در آن حضور داشته باشند و با توجه به رضایتشان از وضعیتی که در آن قرار دارند کمترین میزان مقاومت ممکن را در مقابل ماتریکس داشته باشند.

اما با توجه به بسیار ایده‌آل بودن شرایط آن‌ها این دنیا بسیار غیر واقعی به نظر می‌آمد که باعث خروج انسان‌ها از ماتریکس و از کار افتادن آن می‌شد.

نسخه دوم ماتریکس

توضیحات بسیار در رابطه با این نسخه در داخل فیلم داده نمی‌شود، اما این موضوع مطرح می‌شود که در نسخه دوم ماتریکس عدم وجود اختیار برای انسان‌ها باعث از کار افتادن ماتریکس می‌شد.

نحوه کشف این باگ توسط نرم‌افزاری که به صورت جداگانه توسعه داده شد تا بتواند ایرادات ماتریکس را با بررسی ارتباط انسان‌ها و جریان زندگی آن‌ها متوجه شود انجام شد.

این نرم‌افزار در فیلم اول نیز حضور دارد و نام او Oracle است.

اوراکل (ماتریکس)

اما اختیار دادن به انسان‌ها با توجه به این که راه‌کار بسیار خوبی برای جلوگیری از ازکار افتادن Matrix و فریب دادن انسان‌ها بود، اما اختیار داشتن انسان‌ها باعث به وجود آوردن استثنایی می‌شد که می‌توانست تا ماتریکس را کنترل کند.

به همین دلیل The Architect و Oracle برای پیدا کردن این استثنا یا The One داستان دروغینی را به نام The Prophecy در ماتریکس قرار دادند تا بتوانند The One را پیدا کنند و کد او را به Source برگردانند.

تصمیم neo

در واقع The One شخصیت Neo است که در زمان مواجحه با The Architect باید تصمیم می‌گرفت که آیا با Matrix برمی‌گردد که در این صورت تمام انسان‌ها نابود می‌شدند و می‌مردند و یا خود را به Source تسلیم کند.

او باید این تصمیم را با خروج از یکی از دو در موجود در اتاق معمار انجام می‌داد.

ماموران در ماتریکس

ماموران (Agents)

ماموران افرادی هستند که برای مبارزه با هرآنچه و هرآنکس در کارکرد درست ماتریکس تداخل ایجاد می‌کنند مانند فایل‌های قدیمی که باید نابود می‌شدند اما همچنان در ماتریکس وجود دارند (Exiles)، ردپیل‌ها (Redpills) که از حقیقت ماتریکس مطلع‌اند و با آن مبارزه می‌کنند و موارد مشابه به وجود آمده‌اند.

با توجه به ماموریت آن‌ها این افراد توانایی‌ها و دسترسی بسیار بیشتری نسبت به ماتریکس نسبت به مردم عادی دارند و حتی می‌توانند تا خود را جایگزین کدهای دیگر کنند و افراد را کنترل کنند.

Agent Smith

مامور اسمیت (Agent Smith)

مامور اسمیت یکی از این ماموران است که در انتهای فیلم ماتریکس 1 (The Matrix) با Neo مبارزه می‌کند و متوجه تفاوت Neo با بقیه می‌شود و می‌گوید:

I don’t fully understand how it happened, Perhaps some part of you imprinted onto me, Something overwritten or copied, That is at this point irrelevant, What matters is whatever happened, happened for a reason

Agent Smith

با توجه به گفته مامور اسمیت کد Neo در زمان مبارزه او با مامور اسمیت در او نوشته شده، در نتیجه مامور اسمیت تبدیل به یک کرم کامپیوتری (Worm) می‌شود و مانند یک ورم می‌تواند برنامه‌های دیگر را نابود کند و از کد آن‌ها استفاده کند.

همچنین مانند یک Worm ابتدا این برنامه بسیار کوچک است اما در طول فیلم قدرتمندتر و قدرتمندتر می‌شود تا جایی که می‌تواند تا قوی‌ترین برنامه‌های امنیتی مانند Oracle را از بین ببرد.

نسخه ششم ماتریکس

از نسخه سوم تا ششم Matrix برخی از انسان‌ها در دنیای واقعی رها شدند و زیر نظر ربات‌ها به زندگی ادامه می‌دادند، این افراد Zion نامیده می‌شدند.

در هر نسخه یک استثنا وجود داشت که تا پنجمین نسخه ماتریکس The One در مقابل Architect تصمیم به نجات بشریت می‌گرفت و خود را تسلیم Source می‌کرد.

بعد از این اتفاق ربات‌ها به Zion حمله می‌کردند و بیشتر آن‌ها را به قتل می‌رساندند.

اما در نسخه ششم ماتریکس Neo برای نجات Trinity به ماتریکس برمی‌گردد که عواقب آن منقرض شدن نسل انسان است.

neo در نجات trinity

بعد از بازگشت Neo به ماتریکس او از توانایی‌های خود در کنترل ماتریکس استفاده می‌کند و با به کار انداختن دوباره قلب Trinity با توجه به کدها و تابع‌هایی که مشخص می‌کنند این اتفاق نباید بی‌افتد، او را نجات می‌دهد.

سپس Neo به دنیای واقعی باز می‌گردد و اتصال خود را به Source قطع می‌کند، اما در ادامه متوجه می‌شود که او حالا یک اتصال وایرلس به Source دارد و همچنان می‌تواند تا Matrix را کنترل کند.

در این مرحله مامور اسمیت در حال نابود کردن تمامی برنامه‌های اصلی ماتریکس است و Neo برای نجات بشریت با The Source ملاقات می‌کند و قرار می‌شود تا با توجه به این که Neo تنها کسی است که می‌تواند با Agent Smith مقابله کند و احتمال شکست دادن او توسط Neo وجود دارد، به صورت مستقیم به The Source متصل شود.

به نوعی می‌توان گفت که در این مرحله Neo تبدیل به برنامه آنتی ویروس می‌شود!

در نهایت Neo با اجازه دادن به مامور اسمیت به کشتن او که باعث وجود کدهای Neo در داخل مامور اسمیت می‌شد که به The Source اجازه می‌داد تا مامور اسمیت را نابود کند، موفق به شکست مامور اسمیت و بازگرداندن ماتریکس به وضعیت قبلی‌اش می‌شود.

در احترام به Neo، The Source به Zion حمله نمی‌کند و به Redpill ها اجازه می‌دهد تا Redpill باقی بمانند و به دنبال آن‌ها نیست.

ماتریکس 4

ماتریکس 4 ، The Matrix Resurrections

با توجه به این که Neo در ماتریکس 3 یا The Matrix Revolutions کشته می‌شود داستان ماتریکس چگونه ادامه پیدا می‌کند؟

معمار این اتفاق را پیش‌بینی کرده بود

معمار پیش‌بینی کرده بود که با توجه به وجود المان اختیار و تصمیم، در نهایت یکی از استثناها تصمیم به ورود دوباره به ماتریکس را خواهد گرفت.

با اطلاع او از این اتفاق معمار این جمله مهم را در فیلم ماتریکس 2 یا The Matrix Reloaded به Neo می‌گوید:

While it remains a burden assiduously avoided, It is not unexpected and thus not beyond a measure of control

The Architect

این بدین معناست که ربات‌ها و ماشین‌ها همیشه پیش‌بینی وجود مقاومت را می‌کردند و خود را برای آن آماده کرده بودند.

به همین دلیل برخی بر این باوراند که ماتریکس 4 یا The Matrix Resurrections در نسخه هفتم ماتریکس است و شخصیت Neo در این فیلم استثنا Matrix Ver.7 است؛ احتمالاً به همین دلیل است که انگار Neo آنطور که در تریلر این فیلم دیده می‌شود از وجود ماتریکس و اتفاقات گذشته اطلاعی ندارد.

فیلم جدید ماتریکس

سؤالات متداول درباره ماتریکس 4

زمان انتشار ماتریکس 4

ماتریکس 4 یا The Matrix Resurrections در تاریخ 22 دسامبر اکران خواهد شد و باید ببینیم تا فرنچایز ماتریکس چگونه داستان ماتریکس را ادامه خواهند داد.

دانلود فیلم ماتریکس 4، The Matrix Resurrections

تریمس 4 یا The Matrix Resurrections هنوز اکران نشده‌است و امکان دانلود آن وجود ندارد؛ اما بعد از انتشار آن و در دسترس قرار گرفتن لینک‌های دانلود، این فیلم از همین صفحه قابل دانلود خواهد بود.

آیا بازیگران ماتریکس 4 همان بازیگران قبلی هستند؟

خیر، به غیر از Neo (Keanu Reeves) و Trinity (Carrie-Anne Moss) دیگر بازیگران تغییر کرده‌اند.

آیا Neo و Trinity کشته شده‌اند؟

با وجود کشته شدن شخصیت‌های Neo و Trinity در فیلم ماتریکس 3 (The Matrix Revolutions) این افراد در ماتریکس 4 زنده و سالم هستند و این احتمال به ورود ماتریکس به نسخه هفتم خود را می‌دهد.

سایت فیلم جدید ماتریکس : WHATISMATRIX.COM

بیشتر بخوانید: