فروشگاه های زنجیره ای ایران – آنالیز عملکرد بهترین فروشگاه های زنجیره ای در اینستاگرام

فروشگاه های زنجیره ای در ایران

امروزه فروشگاه های زنجیره ای بسیاری در ایران فعالیت می‌کنند؛ برخی از آن‌ها تنها در فضای آنلاین هستند و برخی شبعه‌های بسیاری در سراسر کشور دارند؛ در این مطلب با بهترین فروشگاه های زنجیره ای در ایران آشنا می‌شویم و میزان فعالیت و عملکردشان در اینستاگرام را بررسی می‌کنیم.

فروشگاه زنجیره ای چیست

فروشگاه های زنجیره ای

فروش گاه زنجیره ای به مجموعه‌ای از مراکز فروش مرتبط به یکدیگر که تحت نظر یک مدیریت فعالیت می‌کنند، گفته می‌شود.

فروشگاه های زنجیره ای می‌توانند محدود به یک شهر یا استان باشند و یا حتی فعالیتشان را در سطح کشوری و جهانی توسعه دهند. به عنوان مثال Walmart و Carrefour دو فروشگاه زنجیره ای بزرگ هستند که در سطح جهانی فعالیت دارند.

محصولات فروشگاه‌های زنجیره‌ای

مهم‌ترین محصولات یک فروشگاه زنجیره‌ای محصولاتی هستند که نیاز‌های روزانه جامعه مصرف‌کنندگان را شامل می‌شوند؛ این محصولات شامل موارد غذایی و صنایع FMCG، محصولات بهداشتی، لوازم منزل و… می‌شوند.

بیشتر بخوانید: بزرگترین برندهای صنایع غذایی جهان

در ایران نیز فروشگاه های زنجیره ای فراوانی از جمله افق کوروش، شهروند، هایپر استار، هایپرمی و.. فعالیت دارند و در ادامه قصد داریم تا با هریک از این فروشگاه‌ها آشنا شویم و فعالیت آن‌ها در فضای مجازی را بررسی کنیم.

بهترین فروشگاه‌ های زنجیره ای در ایران

در این مطلب بهترین فروشگاه های زنجیره ای در ایران را بر اساس میزان فعالیت و موفقیتشان در اینستاگرام دسته بندی می‌کنیم.

فروشگاه های زنجیره ای افق کوروش

لوگو افق کوروش

افق کوروش که زیرمجموعه گروه صنعتی گلرنگ است با هدف عرضه محصولات مصرفی با قیمت و کیفیت مناسب تاسیس شده است.

افق کوروش یکی از بزرگترین فروشگاه های زنجیره ای حال حاضر در کشور است و علاوه بر پیشرفت خود در تمام شهرهای ایران تلاش به همایت از سوپرمارکت‌های محلی می‌کند و حتی نیمی از فروشگاه‌های حال حاضر افق کوروش در قابل نمایندگی هستند و به افراد تعلق دارد.

افق کوروش یکی از فعال ترین پیج‌های اینستاگرام مربوط به فروشگاه های زنجیره ای ایرانی است و بیشتر از 3100 پست دارد؛ همچنین تعداد فالوور این پیج در حدود یک میلیون و هفت صد هزار نفر است که از دیگر پیج‌های اینستاگرام مربوط به فروشگاه های زنجیره ای بیشتر است.

البته نرخ مشارکت دنبال کنندگان این پیج در حدود 0.7 درصد است که از بسیاری از پیج‌های رقیبش کمتر است، اما با توجه به بیشتر بودن میزان فالوور این اتفاق انتظار می‌رود.

پیج اینستاگرام: Okcs.ir@

رتبه اینستاگرام افق کوروش بین رقبا از نظر:

 • تعداد فالوور: اول
 • تعداد پست: دوم
 • نرخ مشارکت: نهم

دیجی کالا

لوگو دیجی کالا

دیجی کالا بزرگترین فروشگاه زنجیره ای آنلاین در ایران است که محصولات از هر دسته‌ای لوازم الکترونیک، لوازم یدکی خودرو، انواع لباس، لوازم خانگی، مواد خوراکی و… را شامل می‌شود.

دیجی کالا در گذشته موجودی محصولات خود را به فروش می‌رساند، اما امروزه فروشنده‌های مختلف می‌توانند محصولات خود را از طریق دیجی کالا به فروش برسانند و حتی دیجی کالا به برندهای معتبر بازار قابلیت داشتن لندینگ پیج جداگانه و با طراحی منحصر به فردی را برای محصولات خود می‌دهد.

مطالعه بیشتر: تبلیغات خلاقانه آراشگاه زنجیره ای

به عنوان مثال برای مشاهده یکی از این لندنیگ پیج‌ها می‌توانید تا لندینگ پیج محصولات Logitech را با کلیک اینجا مشاهده کنید.

دیجی کالا نیز با حدود 1.5 میلیون فالوور یکی از پرفالوورترین پیج‌ها را در بین رقبای خود و پیج‌های اینستاگرام فروشگاه‌های زنجیره ای در ایران دارد.

بیشتر بخوانید: پرفالوورترین پیج های اینستاگرام

همچنین مانند افق کوروش ، دیجی کالا نیز با توجه به داشتن تعداد فالوور بسیار زیاد یا نرخ مشارکت متوسط 0.8 درصد یکی از کمترین میزان نرخ مشارکت را در بین رقبایش دارد.

همچنین دیجی کالا با بیشتر از 2800 پست منتشر شده یکی از فعال‌ترین پیج‌های اینستاگرام را نیز دارد.

پیج اینستاگرام: Digikalacom@

رتبه اینستاگرام دیجی کالا بین رقبا از نظر:

 • تعداد فالوور: دوم
 • تعداد پست: سوم
 • نرخ مشارکت: هشتم

بیشتر بخوانید: دیجی کالا | تجربه خرید از دیجی کالا

فروشگاه های زنجیره ای رفاه

لوگو رفاه

فروشگاه های زنجیره ای رفاه بیش از 24 سال در زمینه فروش محصولات مصرفی سابقه دارند و قدیمی‌ترین فروشگاه زنجیره ای در ایران محسوب می‌شوند و هم مانند افق کوروش تلاش بر ارائه با کیفیت ترین کالاها با پایین ترین قیمت را دارند.

یکی از نقاط مثبت فروشگاه های زنجیره ای رفاه اقدام به مدرن سازی فروشگاه‌ها بوده است تا مصرف کنندگان تجربه‌ای متمایز را از خرید از این فروش گاه‌ها داشته باشند.

همچنین رفاه فروشگاه های زنجیره ای خود را با توجه به فاکتورهایی مانند سهولت دسترسی، تنوع کالایی و خدمات جانبی ارائه شده توسط آن‌ها دسته‌بندی کرده است. فروشگاه‌های رفاه در 5 دسته‌بندی رفاه مارکت، رفاه اکسپرس، رفاه اکسترا، رفاه هایپر و رفاه مگاهایپر قرار می‌گیرند.

با توجه به قدیمی‌تر بودن این برند در بین فروشگاه های زنجیره ای در ایران، می‌بینیم که فعالیت آن‌ها در فضای مجازی و اینستاگرام کمتر از برخی از رقبایش بوده است.

در حال حاضر پیج اینستاگرام رفاه با بیش از 600 هزار فالوور یکی از برترین پیج‌های اینستاگرام در بین برندهای فروشگاه های زنجیره ای در ایران است، اما با داشتن 2636 پست منتشر شده می‌بینیم که فعالیتش نسبت به رقبای اصلی مقداری کمتر بوده‌است.

همچنین با این حال که تعداد دنبال کنندگان پیج رفاه در حدود یک سوم افق کوروش است، اما این پیج نرخ مشارکت کمتری دارد در حالی که انتظار می‌رفت با وجود فالوور کمتر نرخ مشارکت این پیج بیشتر از 0.5 درصد باشد.

پیج اینستاگرام: MyRefah@

رتبه اینستاگرام رفاه بین رقبا از نظر:

 • تعداد فالوور: سوم
 • تعداد پست: چهارم
 • نرخ مشارکت: دهم

بیشتر بخوانید: سفیر برند کیست | با سفیران برند برندهای مختلف آشنا شوید

فروشگاه آنلاین اکالا

لوگو اکالا

اکالا فروشگاه آنلاین فروشگاه های زنجیره ای افق کوروش است و شما می‌توانید تا از طریق وب سایت اکالا به انجام خرید محصولات ارائه شده توسط افق کوروش از فروشگاه های افق کوروش بپردازید.

اکالا به منظور تسهیل امر خرید برای شهروندان، صرفه جویی در زمان و کاهش حمل‌ونقل‌های درون شهری در سال 1396 شروع به فعالیت نمود.

با توجه به این که اکالا زیرمجموعه افق کوروش است، اما پیج اینستاگرام جداگانه‌ای دارد.

پیج اینستاگرام اکالا در حدود 400 هزار فالوور دارد و برخلاف پیج‌های فالوور بالا نرخ مشارکت 1.4 درصد است که میزان مطلوبی محسوب می‌شود.

میزان فعالیت پیج اکالا نیز میزان مطلوبی است و در هفته بین 5 تا 10 پست جدید در آن منتشر می‌شود و تا کنون بیش از 950 پست در این پیج منتشر شده‌است.

پیج اینستاگرام: OkalaClub@

رتبه اینستاگرام اکالا بین رقبا از نظر:

 • تعداد فالوور: چهارم
 • تعداد پست: هشتم
 • نرخ مشارکت: پنجم

هایپراستار

لوگو هایپر استار

هایپر استار یکی از برندهای زیر مجموعه برند Carrefour است که در ایران به عنوان یکی از بزرگترین مجموعه‌های فروشگاهی و مشغول به فعالیت است.

اولین شعبه هایپراستار در سال 2009 در غرب تهران (اتوبان باکری) افتتاح شد و تا به حال در شهرهای تهران، یزد، کرج، اصفهان، شیراز، قم، اهواز، ارومیه، مشهد و قزوین شعبات مختلف آن افتتاح شده و مشغول به فعالیت هستند.

هایپراستار نیز تضمین ارائه بهترین کیفیت با کمترین قیمت را به مشتریان خودش داده است و قانون تضمین ارازن ترین قیمت هایپر استار به این صورت است که اگر مشتری در فروشگاه دیگری کالای یکسانی را خریداری کند که ارزانتر از هایپر استار باشد، او می‌تواند با مراجعه به فروشگاه‌های هایپر استار تا 10 برابر اختلاف قیمت را دریافت نماید.

همچنین هایپر استار دپارتمان‌های بیشتری دارد و تنوع محصولات بیشتری را نسبت به اکثر فروشگاه های زنجیره ای در ایران ارائه می‌دهد.

دپارتمان‌های هایپراستار شامل:

 1. مواد مصرفی خوراکی و بهداشتی
 2. مواد غذایی تازی
 3. لوازم خانه و آشپزخانه
 4. لوازم برقی خانگی و دیجیتال
 5. پوشاک و لوازم خواب و حمام

پیج اینستاگرام هایپراستار فعالیت مناسبی دارد و با داشتن بیشتر از 275 هزار فالوور دنبال کنندگان زیادی دارد.

نرخ مشارکت دنبال کنندگان اینستاگرام هایپراستار نیز در حدود 1 درصد است که با توجه به نوع محتوا و حجم فعالیت این پیج مناسب است؛ اما جای بهبود برای آن وجود دارد.

همچنین با نزدیک به 4000 پست منتشر شده، این پیج یکی از فعال‌ترین پیج‌های اینستاگرام مربوط به فروشگاه های زنجیره ای محسوب می‌شود.

پیج اینستاگرام: Hyperstar_ir@

رتبه اینستاگرام هایپراستار بین رقبا از نظر:

 • تعداد فالوور: پنجم
 • تعداد پست: اول
 • نرخ مشارکت: هفتم

اسنپ مارکت

لوگو اسنپ مارکت

اسنپ مارکت حاصل همکاری دو شرکت اسنپ و هایپر استار است!

اسنپ مارکت یک شوپرکارکت آنلاین است که در حوزه عرضه محصولات سوپرمارکتی فعالیت خود را از سال 1397 آغاز کرده‌است و و شما می‌توانید از طریق اپلیکیشن و وب اپلیکیشن اسنپ از خدمات اسنپ کارکت استفاده کنید.

استفاده از خدمات اسنپ مارکت در شهرهای تهران، کرج، اصفهان، شیراز، قم، لواسان، ارومیه و مشهد امکان پذیر است و به زودی فعالیت خود را در شهرهای دیگر آغاز خواهد کرد و گستره خدمات خود را افزایش خواهد داد.

اسنپ مارکت به کاربران قابلیت خرید اینترنتی و تحویل فوری بیشتر از 5000 کالای متنوع در دسته بندی‌های گوناگون از جمله لبنیات، خوار و بار، میوه، سبزیجات تازه، مواد پروتئینی، نان، شیرینی، محصولات آرایشی و بهداشتی در شهرهای حوزه فعالیت خود را می‌دهد.

پیج اینستاگرام اسنپ مارکت با وجود فعالیت نسبتاً کم آن عملکرد خوبی را داشته است و توانسته تا با 630 پست منتشر شده و تبلیغات آنلاین انجام شده بیشتر از 140 هزار دنبال کننده را جذب کند.

همچنین میزان نرخ مشارکت 1.4 درصدی این پیج اینستاگرام با این که از اکثر رقبا بیشتر است اما همچنان جای بهبود دارد.

پیج اینستاگرام: Snappmarket@

رتبه اینستاگرام اسنپ مارکت بین رقبا از نظر:

 • تعداد فالوور: ششم
 • تعداد پست: نهم
 • نرخ مشارکت: هفتم

جانبو

لوگو جانبو

فروشگاه های زنجیره ای جانبو در سال 1391 تأسیس شد و اولین فروشگاه زنجیره ای دارای تخفیف دائمی در ایران است.

هدف فروشگاه های زنجیره ای جانبو ارائه مواد غذایی و لوازم مصرفی با بالاترین کیفیت و پایین‌ترین قیمت است.

جانبو موفق شد تا در سال 2015 تعداد فروشگاه‌های خود را به 150 فروشگاه در سراسر کشور برساند و در طول سال 2016 این تعداد را 100 عدد دیگر افزایش داد.

در پایان سال 2020 فروشگاه های زنجیره ای جانبو تعداد فروشگاه های خود را به بیشتر از 1250 فروشگاه در 26 استان و 180 شهر افزایش داد و یکی از در دسترس ترین فروشگاه های زنجیره ای در ایران محسوب می‌شود.

پیج اینستاگرام جانبو با حدود 30 پست جدید در هر هفته و نزدیک به 4000 پست منتشر شده یکی از فعال‌ترین پیج‌های اینستاگرام در بین فروشگاه های زنجیره ای در ایران ایت اما متأسفانه موفق نشده است تا تعداد دنبال کننده زیادی را جذب کند.

این پیج حدود 100 هزار فالوور دارد که البته تعداد کمی نیست، اما برای یک پیج اینستاگرام با این حجم از فعالیت کافی نیست.

اما از طرف دیگر نرخ مشارکت دنبال کنندگان این پیج 1.4 درصد است که بالاتر از میانگین رقبا است.

پیج اینستاگرام: Canbo.ir@

رتبه اینستاگرام جانبو بین رقبا از نظر:

 • تعداد فالوور: هفتم
 • تعداد پست: اول
 • نرخ مشارکت: پنجم

هایپرمی

لوگو هایپرمی

هایپرمی مخفف Hyper Middle East یا هایپر خاور میانه است و یک برند معتبر ایرانی است.

سبد محصولات هایپرمی شامل مواد غذایی، آرایشی و بهداشتی، پوشاک و منسوجات و لوازم خانگی است و به ارائه سبد کالایی کامل و متنوع از برندهای معتبر ملی و بین‌المللی می‌پردازد.

اولین شعبه هایپرمی در سال 1391 و در هر تهران، شهرک اکباتان (مگامال) افتتاح شد و سپس به افتتاح شعبه‌های بیشتر در استان البرز، مازندران، خراسان رضوی و آذربایجان شرقی پرداخت و امروزه هایپرمی بیشتر از 50 شعبه فعال در سراسر کشور دارد.

پیج اینستاگرام هایپرمی عملکرد قابل قبول و تعداد دنبال کنندگان مناسبی نسبت به حجم کسب‌وکار خود دارد. این پیج بیشتر از 65،000 فالوور و 1300 پست منتشر شده دارد؛ البته میزان فعالیت متوسط 3 پست جدید در هفته این پیج نیاز به بهبود دارد.

از طرف دیگر این پیج اینستاگرام دارای نرخ مشارکت کاربران 2.2 درصد است که از بسیاری از رقبایش بیشتر است؛ اما میزان فالوور کمتر این پیج نسبت به رقبا باعث کوچکتر شدن مخاطبین می‌شود که حتی با داشتن نرخ مشارکت خوب به این معنی است که افراد زیادی در حال استفاده مفید از محتوای این پیج اینستاگرام نیستند.

پیج اینستاگرام: Hyperme.Chainstores@

رتبه اینستاگرام جانبو بین رقبا از نظر:

 • تعداد فالوور: هشتم
 • تعداد پست: ششم
 • نرخ مشارکت: دوم

بهترین فروشگاه های زنجیره ای در ایران

در جدول زیر به مقایسه شاخص‌های کلیدی عملکرد پیج‌های اینستاگرام فروشگاه های زنجیره ای در ایران پرداخته شده‌است.

این گزارش مربوط به آبان ماه سال 1400 است و آرشیو گزارش‌های ماه‌های گذشته به صورت هفتگی موجود است و اگر درخواست دریافت نسخه کامل این گزارش را دارید می‌توانید در بخش نظرات درخواست خود را ثبت کنید تا گزارش کامل برای ایمیل ثبت شده توسط شما ارسال شود.

فروشگاه زنجیره‌ایتعداد فالوورنرخ مشارکتتعداد پستآدرس پیج
لوگو افق کوروش1,741,4700.7%3121 Okcs.ir@
لوگو دیجی کالا1,449,5070.8%2841 Digikalacom@
لوگو رفاه619,2430.5%2636 MyRefah@
لوگو اکالا403,7221.4%977 OkalaClub@
لوگو هایپر استار276,0680.9%3962 Hyperstar_ir@
لوگو اسنپ مارکت140,5201.3%630 Snappmarket@
لوگو جانبو101,8841.4%3971 Canbo.ir@
لوگو هایپرمی66,3042.2%1348 Hyperme.Chainstores@
لوگو فروشگاه هفت64,5093.4%1956Haftstores@
لوگو دیلی مارکت50,0616.3%299DailyMarketstores@