خرده فروشی آنلاین و 5 راه برای افزایش فروش اینترنتی کسب‌ و کارهای کوچک

خرده فروشی آنلاین

خرده فروشی آنلاین این روزها رونق زیادی گرفته است. لازم نیست حتما فروشگاه اینترنتی دیجی‌کالا باشید! اگر یک کسب‌وکار کوچک (مثلا یک مغازه محلی) نیز دارید با استفاده از این 5 ایده می‌توانید محصولات خود را در شبکه‌های اجتماعی تبلیغ کنید و فروش خود را افزایش دهید. آیا فکر می‌کنید فروشگاه‌های اینترنتی دشمن کسب‌و‌کارهای محلی هستند؟ پس از این مقاله را بخوانید تا بدانید تصورتان کاملا اشتباه است!

استراتژی بازاریابی خرده فروشی آنلاین چیست؟

استراتژی بازاریابی خرده فروشی طرحی است برای استفاده از ابزارهای بازاریابی – دیجیتالی یا غیر دیجیتالی – برای جلب مشتری به فروشگاه و خرید یک محصول است. این نوع استراتژی به ویژه برای ایده‌های بازاریابی برای مشاغل خرده فروشی کوچک، که منابع گسترده ای از دست‌‌اندر کاران شرکت‌های بزرگ ندارند، بسیار مفید است.
برخلاف اشکال دیگر استراتژی بازاریابی، این مورد به طور خاص در مورد خریدهای درون فروشگاهی صدق ‌‌می‌کند. به همین دلیل نوعی بازاریابی منحصر به فرد، نامیده ‌‌می‌شود.

برای این منظور شما باید تکنیک های بازاریابی شبکه های اجتماعی را بدانید، از استراتژی بازاریابی دیجیتال غافل نشوید و بازار هدف مخصوص به خودتان را در شبکه‌های اجتماعی پیدا کنید.

ادغام داده‌های مشتری در فروشگاه با کانال‌های آنلاین و آفلاین

برخی از خرده فروشان دریافته‌‌اند که مشتریان داخل فروشگاه آنها در طول تجربه خرید خود، مثلاً برای خرید مصالح ساختمانی به سراغ شرکت‌هایی ‌‌می‌روند که معتبر باشند، آنها ابتدا از روی دستگاه‌های تلفن همراه خود به جست‌وجوی این شرکت‌‌‌ها و داده‌های مربوط به سهام‌های و محصولات آنها ‌‌می‌پردازند.
برای به دست آوردن این موضوع، آنها با سهولت اطلاعات درون فروشگاه را در کانال‌‌‌ها و دستگاه‌‌‌ها به اشتراک ‌‌می‌گذارند، و سپس با استفاده از تلاش‌های شخصی سازی بازاریابی ، اطلاعات مشتری را در اختیار شما قرار ‌‌می‌دهند.

به عنوان مثال: ربکا مینکف ، که در زمینه خرده فروشی آنلاین فعالیت دارد، تجربه «صرفه جویی در وقت در جلسه اصناف» را ایجاد کرده است، که در آن اصناف و اتاق‌‌‌هاف صفحه‌هایی متناسب با نیازهای مشتری ایجاد کرده و این امکان را به آنها ‌‌می‌دهد که موارد مورد علاقه خود و سپس سفارش‌های خود را در صفحه بیان کنند. بعداً مشتریان ‌‌می‌توانند از طریق تلفن همراه این سفارش‌‌‌ها را بدهند.
در نتیجه ادغام این داده‌های مشتری در فروشگاه با کانال‌های آنلاین و آفلاین خود، آنها شاهد افزایش 6-7 برابر در فروش در حداقل 5-6 ماه بودند.

قرار دادن محتوای تولید شده توسط کاربر

گروه دیگر از خرده فروشی آنلاین به مشتریان این امکان را ‌‌می‌دهند تا از طریق تجارب درون فروشگاهی، برای مارک و محصولات‌شان تولید محتوا کنند، و سپس به آن محتوای تولید شده توسط کاربر، ترتیب اثر ‌‌می‌دهند. با انجام این کار، صاحبان کسب‌و‌کار روی بازاریابی و جنبه مشترک تولید محتوا در رسانه‌های اجتماعی تمرکز ‌می‌کنند و روی این موضوع سرمایه گذاری بیشتری ‌می‌کنند تا این اقدامات را به مراتب فراتر از آنچه انتظار ‌‌می‌رود، گسترش دهند.

نمونه ای عالی از این: Topshop’s Wish You Were Here campaign. به مدت 11 روز در شهرهای سراسر جهان ، شرکت Topshop مد و آرایش رایگان را به شرکت کنندگان پیشنهاد داد که در آن عکس‌های “کارت پستال” خود را به حساب‌های کاربری شخصی اینستاگرام و همچنین به صفحه فیسبوک Topshop به اشتراک بگذارند. به شرکت کنندگان نیز یک نسخه چاپی از عکس داده شد تا روی صفحه خود به اشتراک بگذارند.

خرده فروشی آنلاین
در نتیجه این کمپین بازاریابی، Topshop 5.3 میلیون بازدید در فیس بوک به همراه بیش از 2000 اظهار نظر ، و همچنین پوشش روابط عمو‌‌می‌در مکان‌هایی مانند Mashable و Brand Republa و بیش از 600 وبلاگ‌های دیگر ایجاد کرد. مجموع اهداف این کمپین 7.5 میلیون نفر تخمین زده شده است.

مطالعه بیشتر: خرده فروش ها و درخواست های مشتریان

استفاده از داده‌های موقعیت مکانی

گروه دیگر از خرده فروشی آنلاین به جای ایجاد پیشنهادات رقابتی در بازاریابی یا بازاریابی آنلاین ، خرید را به هر روشی که برای آنها مناسب باشد، برای مصرف کنندگان آسان‌تر ‌‌می‌کند. آنها چگونه این کار را انجام ‌‌می‌دهند؟ آنها از داده‌های موقعیت مکانی خریدار برای نمایش نزدیکترین مکان خرده فروشی، در کنار تجربه خرید با استفاده از دستگاه موبایل، استفاده ‌می‌کنند.

یک مثال از زندگی واقعی: شرکت Nordstrom نزدیکترین مکانهای به فروشگاه خود را در تجربه آنلاین ترکیب کرده تا مصرف کنندگان بتوانند بصورت آنلاین یا به صورت ورود به داخل فروشگاه اجناس و محصولات آنها را خریداری کنند.
سهولت در یافتن نزدیکترین مکان خرده فروشی آنلاین، برای مصرف کننده باعث ‌‌می‌شود که موانع موجود در خرید برای آنها برداشته شود. واضح است که وقتی یک فروشگاه فیزیکی در این نزدیکی‌‌‌ها وجود داشته باشد و مصرف کننده از آن مطلع باشند، موجب افزایش فروش در خرده فروشی آنلاین ‌‌می‌شود، چرا که وقتی مشتری از طریق صفحه موبایل خود از وجود این فروشگاه خرده فروشی آگاه ‌‌می‌شود، بلافاصله ترغیب ‌‌می‌شودکه به آنجا رفته و خرید خود را انجام دهد.

ایمیل موجب تحریک خریدهای داخل فروشگاه ‌‌می‌شود

خرده فروشی آنلاین با ارائه یک پیشنهاد قابل چاپ از طریق ارسال ایمیل ‌‌می‌توانند خرید داخل فروشگاه را افزایش دهند. این لزوما یک ایده جدید نیست، بازاریابی از طریق ایمیل ( ایمیل مارکتینگ ) به خرده فروشانی که کالای آنلاین ارائه ‌‌می‌دهند کمک ‌‌می‌کند تا بازگشت سرمایه خوبی داشته باشد (رستوران‌‌‌ها ، مغازه‌های تعمیر خودرو و غیره از جمله این خرده فروشان هستند).

مثال در این مورد: Jersey Mike’s، در زنجیره‌ای از زیر فروشگاه‌های خود با ارسال ایمیل، پیشنهادات خود را با مشتریان به اشتراک ‌‌می‌گذارد. در این ایمیل او گزینه‌هایی را که خریدهای داخل فروشگاه را تشویق ‌‌می‌کند را باز گو کرده است.

استفاده از انواع شبکه‌های اجتماعی

در دنیای دیجیتال جدید، ترکیب کانال‌های بازاریابی دیجیتال برای پیش افتادن از رقبا کار جالبی است. اگر شما از یک حساب کاربری گسترده و فعال برخوردار هستید، چرا این حساب را با حساب توییتر خود متصل نمی‌کنید؟
یکی از ساده‌ترین راه‌‌‌ها برای این کار، افزودن لینک حساب کاربری رسانه‌های اجتماعی به ایمیل‌های شما است که در پروفایل‌های مختلف شما نیز نمایش داده ‌‌می‌شود. این یک روش آسان و ظریف برای رفتن از یک کانال به کانال دیگر است.
برای مثال ‌‌می‌توانید برای فروش کالاهای خود یک مسابقه و یا جایزه‌ای ترتیب دهید و آن را در صفحه شخصی خود بارگزاری کنید و مشتریان خود را ترغیب کنید تا شما را در فیس بوک یا اینستاگرام دنبال کنند.

مؤلفه‌های استراتژی بازاریابی خرده فروشی آنلاین

گذشته از مباحثی که قبلاً تحت پوشش قرار گرفته است، مانند ادغام داده‌‌‌ها ، محتوای تولید شده توسط کاربر و شخصی سازی، برخی از مؤلفه‌های دیگر در بازاریابی خرده فروشی وجود دارد که قابل ذکر هستند.

  • رویدادهای درون فروشگاهی، مانند ثبت نام در کتاب یا باشگاه کتاب، که ‌‌می‌توانند از طریق رسانه‌های اجتماعی و ایمیل تبلیغ شوند.
  • کارمندان را تشویق کنید تا اطلاعات در مورد فروشگاه را از طریق کانال‌های رسانه‌های اجتماعی خود، به به اشتراک بگذارند
  • با بهره گیری از فناوری‌هایی مانند استوری‌های اینستاگرام، جنبه‌های خاصی از فروشگاه خود را به روشی غیر رس‌‌می‌نشان دهید
  • از طریق رسانه‌های اجتماعی و ایمیل، مزایای خرید داخل فروشگاه (ارسال رایگان، بدون معطلی و غیره) را به مشتریان خود گوشزد کنید

* منبع: https://www.campaignmonitor.com