ترندهای تبلیغات در سال 1399

ترندهای تبلیغات در سال ۱۳۹۹ به کدام سمت می رود؟

زمان مطالعه 6 دقیقه4.7K۰

سال ۱۳۹۹ مطمئنا چالش‌های جدیدی را برای بازاریابان خواهد داشت. در ادامه ترندهای تبلیغات در سال های اخیر، چرخ تبلیغات سنتی همچون تبلیغات تلویزیونی و روزنامه کندتر می‌شود و در مقابل تبلیغات نسل جدید شامل موبایل و ویدئو یا همان دیجیتال مارکتینگ همچون نسل جدید مشتریانی که به سادگی تحت تاثیر قرار نمی‌گیرند یعنی همان نسل هزاره یا زی در حال سرعت گرفتن و رشد کردن است. این یعنی برای معرفی خدمات و محصولات باید کارهای خلاقانه‌تری بکنید تا بتوانید به اهداف خود برسید.

شما در حال خواندن ویرایش دوم این مقاله هستید که در اسفند سال ۱۳۹۸ منتشر شده، هستید / ویرایش اول این مقاله در بهمن سال ۱۳۹۷ منتشر شده بود.

ترندهای تبلیغات در سال ۱۳۹۹

۱) تبلیغات دیجیتال (Digital Advertising)

ترندهای تبلیغات

Digital Advertising بخش مهمی از دنیای تبلیغات این روزها را گرفته است. این نوع تبلیغات شامل انواع مختلفی مانند نیتیو ادز Native Ads، تبلیغات در گول ادز، تبلیغات در رسانه‌های ویدئویی مانند آپارات و یوتیوب، بنری، Adsense، ایمیل مارکتینگ، تبلیغات بومی، آگهی های Rich Media، تبلیغات پاپ-آپ(Pop Up Ads)، بلاگ سازی(Blogging) و… است. در این جا سه نمونه از این تبلیغات که در سال ۱۳۹۹ جزو ترندهای تبلیغات خواهد بود را مرور می‌کنیم:

  • نیتو ادز: تبلیغات همسان یا (Native Ad) به شکلی از تبلیغات گفته می‌شود که در آن، محتوای تبلیغاتی کاملاً با ساختاری مشابه سایتی که در آن تبلیغ را انجام می‌دهید، ارائه و عرضه شود. در واقع کاربران یک سایت، با نگاه اول متوجه تبلیغاتی بودن نوشته یا بنر نمی‌شوند و به همین دلیل نرخ کلیک‌خور آن و در نتیجه اثر بخشی‌اش بسیار بالاست.
  • گوگل ادز: گوگل ادز که پیش‌تر به نام گوگل ادوردز شناخته می‌شد سرویس تبلیغات گوگل است که نمایش تبلیغات آن در موتور جستجو و شبکه نمایش گوگل متشکل از تعداد زیادی از وبسایت‌های سراسر جهان انجام می‌شود. با توجه به محدودیت گوگل برای نمایش تبلیغات در سایت‌های فارسی‌زبان، تبلیغات در موتور جستجو در ایران بیشتر مورد توجه شرکت‌های ایرانی قرار گرفته است. موارد نمایش تبلیغات بنری محدود به شرکت‌هایی می‌شوند که از امکان ریتارگتینگ گوگل ادز بهره می‌برند. در این سرویس اگر کاربری وارد سایت شما شود توسط گوگل هدفگذاری می‌شود و تبلیغات بنری در سایت‌های نمایش‌دهنده تبلیغات گوگل به او نمایش داده می‌شود.
  • تبلیغات ویدئویی: تبلیغات ویدئویی و ویدئو مارکتینگ جزو ترندهای مهم سال ۱۳۹۹ است. این ماجرا زمانی اهمیت پیدا می‌کند که بدانیم سایت‌های پخش ویدئو مانند آپارات جزو ۲۰ سایت برتر ایران در الکسا است و تلویزیون‌های اینترنتی (VOD) مانند فیلیمو، نماوا و… نیز کاربران زیادی پیدا کرده است.

۲) سئو و بازاریابی محتوا

وب‌سایت در واقع دفتر مجازی و تابلوی شرکت شماست. آیا می‌توانید تصور کنید که برند شما؛ دفتر نداشته باشد؟ قطعا خیر! همانقدر که در کسب‌وکارهای سنتی داشتن دفتر و تابلو مهم است، در کسب‌وکارهای مدرن داشتن وب‌سایت اهمیت دارد. وب‌سایت به برند شما اعتبار می‌دهد و آن دارای هویت می‌کند.اولین قدم هر کاربر (چه مصرف‌کننده کل و چه مصرف‌کننده جز) برای پیدا کردن محصول مورد نیاز خود این است که در گوگل به دنبال محصول مورد نظر خودش می‌گردد. بنابراین در سال ۱۳۹۹ باید تمرکز زیادی بر سئو و استراتژی بازاریابی دیجیتال برای نسل جدید داشته باشیم. اگر می‌خواهید بدانید چگونه تولید محتوا کنیم و سئو در سال ۲۰۲۰ چگونه است، این مقاله را بخوانید.

ترندهای تبلیغات

۳) شبکه‌های اجتماعی (Social Media):

با ورود نسل جدید به دنیای اینترنت و شبکه‌های اجتماعی، همه الگوهای تبلیغات متحول شده است. باید همه تفکرات سنتی را دور بریزید و به فکر تولید محتوا در شبکه‌های اجتماعی باشید. کسب و کار در اینستاگرام جزئی جدایی ناپذیر از ترندهای تبلیغات در سال ۱۳۹۹ شده است. همچنین باید توجه کرد که طبق پیش‌بینی‌ها، اپلیکیشن‌هایی مانند Tik Tok و Pinterest به رقیب جدی برای اینستاگرام تبدیل خواهند شد و به زودی تعداد زیادی از کاربران به سمت این شبکه‌های اجتماعی نیز خواهند رفت.

شبکه‌های اجتماعی

۴) اینفلوئنسر مارکتینگ (Influencer Marketing):

دنیای جدید تبلیغات به اینفلوئنسر مارکتینگ نیاز شدیدی پیدا کرده و بدون استفاده از اینفلوئنسرها، تبلیغات شما در دنیای دیجیتال دیده نمی‌شود. در یک سال گذشته، کمپین‌های اینفلوئنسر مارکتینگ مختلفی برگزار شد که برترین کمپین اینفلوئنسر مارکتینگ ایرانی را می‌توانید در این لینک ببینید. نکته مهم آن است که بسیاری از شرکت‌های ایرانی نمی‌دانند کمپین اینفلوئنسر مارکتینگ و روش صحیح برگزاری آن چگونه است و جه کارهایی برای ایجاد یک کمپین اینفلوئنسر مارکتینگ موفق باید انجام داد. بهترین راه برای برگزاری یک کمپین اینفلوئنسر مارکتینگ، استفاده از پلتفرم اینفلوئنسر مارکتینگ است که می‌توانید صفر تا صد برگزاری یک کمپین اینفلوئنسر مارکتینگ را به شرکت‌های متخصص بسپارید و خیالتان بابت انجام امور راحت باشد.

اینفلوئنسر مارکتینگ

۵) پادکست و کتاب صوتی (New Media):

کاربران ایرانی آرام آرام با مدیاهای جدید خو می‌گیرند و استفاده از آن‌ها بیشتر می‌شود. پادکست‌ و کتاب صوتی دو نمونه از این مدیای جدید است که در ایران فراگیر شده است. در سال ۱۳۹۹ استفاده از این مدیاها بیشتر خواهد شد و برای تولید محتوای خلاقانه در فضای دیجیتال و تبلیغات، باید به این استفاده از پادکست و کتاب صوتی  روی آورد.

پادکست

۶) تبلیغات در تلگرام و اینستاگرام

هنوز که هنوز است تبلیغات در اینستاگرام و تلگرام برای مخاطبان ایرانی حرف اول را می‌زند! نکته مهم اما این جاست که تبلیغات در این بسترها، فوت و فن خودش را دارد که خیلی‌ها آن را نمی‌دانند. نکاتی مانند بهترین ساعت برای تبلیغ در اینستاگرام، انتخاب تم مناسب برای اینستاگرام، تفاوت Reach و Impression ، استفاده از استوری اینستاگرام و بسیاری از موارد دیگر جزو روش‌های جذب مشتری در اینستاگرام است که توجه به آن‌ها برای ترندهای تبلیغات در سال ۱۳۹۹ بسیار ضروری است.

تبلیغات در اینستاگرام

 

در ادامه مروری خواهیم داشت به برخی از ترندهای تبلیغات در سال ۲۰۱۹:

ترندهای تبلیغات در سال ۲۰۱۹ که نتایج شگفت‌انگیزی داشتند:

– هوش مصنوعی در تبلیغات AI

تبلیغات هدفمند هرساله در حال رشد است، جایی که تبلیغ مختص یک فرد خاص یا یک گروه خاص طراحی و تنها در معرض دید آنها قرار می‌گیرد. حالا اینجاست که هوش مصنوعی به کمک تبلیغات می‌آید.
با استفاده از هوش مصنوعی و دسترسی به اطلاعات افراد و گروه‌های مخاطب، تبلیغات کنندگان می‌توانند بفهمند که پیام های تبلیغاتی آنها در کجاها اثرگذار نیست یا ممکن است به جایگاه برند ضربه میزند.
در نهایت تبلیغات با استفاده از هوش مصنوعی مقرون به صرفه تر و دقیق‌تر خواهد بود.

– محتوا پادشاه است (همچنان) Content

هرچند قدرت رسانه های کاهش یافته است اما تبلیغاتچی‌ها باید بیش از پیش روی محتوا تمرکز کنند. یکی از ترندهای تبلیغات که هرگز تمام نخواهد شد تولید محتوا است. برای ایجاد تعامل با مخاطب باید به آنها چیزی داد. از آنجایی که این روزها همه در حال تولید محتوا هستند، کسی موفق است که محتوای بهتری تولید می‌کند!

همانطور که در مورد هوش مصنوعی و مزایای آن در مورد بهبود استراتژی تولید محتوا صحبت شد، شرکت ها می‌توانند داستانها، محتوای بلاگ، ویدئوها و محتواهای مفیدتر و موفقتری بسازند تا تعامل طولانی مدت‌تری با مخاطبان داشته باشند.

– تبلیغات متنی Contextual advertising

مقررات عمومی حفاظت از داده اتحادیه اروپا باعث شده است تا تبلیغات آنلاین نتوانند اطلاعات کاربران را بدون رضایت صریح آنها گردآوری کند. حال سوال این است که براین اساس کمپین تبلیغات هدفمند چگونه می‌تواند بدون داده‌ها، هدفمند باشد؟

تبلیغات متنی جواب این سوال است که می تواند براساس شخصیت مخاطبان سایت ها به نمایش درآوردن تبلیغات را امکان پذیر کند. وقتی یک سری داده های عمومی در مورد مخاطبین صفحات مختلف وجود دارد، می‌توان برای آن دسته از مخاطبان محتوای هدفمند تولید و به آنها نمایش داد.

– ویدئو بیش از قبل Video

نسل زد یا نسل اینترنت که متولد بازه ۱۹۹۵ تا ۲۰۱۵ هستند بزرگترین جمعیت مجرد در سال ۲۰۱۹ در دنیا هستند. یک چیز مشترک که این گروه دوست دارند انجام بدهند تماشای ویدئو است. براساس یک اینفوگرافیک، نسل زد در روز بیش از ۶۸ ویدئو تماشا می‌کنند.
این عدد نشان میدهد که ویدئو یک کانال تبلیغاتی بسیار مهم برای برقراری ارتباط با این نسل است. همچنین میتوان از خود نسل زد برای تولید محتوای ویدئو و تعامل استفاده کرد، چرا که آنها با این کانال بیشتر از دیگران کار می‌کنند و برای برند شما با خلاقیت بیشتری محتوا تولید خواهند کرد.

– تبلیغات در تلویزیون هوشمند Over-The-Top

تبلیغات در حال تغییر مسیر از شکل تیزرهای تلویزیونی به سمت تبلیغات در تلویزیون های هوشمند Smart TV یا Over-The-Top است.

یکی از مهمترین مزایای تبلیغات در تلویزیون‌های هوشمند امکان محاسبه شاخص‌های مختلف و ROI ، تبلیغات هدفمند در یکی از رسانه‌های سنتی به شکل کاملا مدرن و متفاوت است.

– رکوردزنی تبلیغات جستجوی صوتی Voice Search

نزدیک به ۵۰ میلیون دستگاه جستجوی صوتی مانند گوگل هومز و آمازون و دیگران خریداری شده است و به احتمال زیاد این عدد در سال ۲۰۱۹ رشد زیادی بکند
چالش مهم در ترندهای تبلیغات سال ۲۰۱۹ بیش از هرجایی در این حوزه از ابزارها خواهد بود، جایی که باید پیام توسط تبلغاتچی باید به شکل دقیق و خلاقانه‌ای به مخاطب از طریق پیام صوتی و در کوتاه‌ترین زمان منتقل شود.

لینک منبع: Advertising Trends You Should Consider in 2019

لینک کوتاه
http://bit.ly/2X1SpmG

257 نوشته
مشاور در زمینه طراحی و ایده‌پردازی کمپین‌های بازاریابی ، برندینگ و دیجیتال مارکتینگ هستم و افتخار همکاری با برندهایی همچون بانک سامان، تاژ، نوتلا، کیندر و گروه صنعتی گلرنگ را دارم.

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند