آیا جناب خان سفیر برند مناسبی است؟

آیا جناب خان سفیر برند مناسبی است؟

جناب خان کاراکتر معروف برنامه خندوانه که خیلی ها او را عامل موفقیت خندوانه می‌دانستند و برخی نیز برنامه خندوانه را عامل معروف شدنش می‌دانند، در حال حاضر فارق از کار هنری خود وارد عرصه جدیدی همچون دیگر همکاران خود در تلویزیون و سینما شده است.

جناب خان که به گفته صاحب هنری خود پتانسیل زیاد درآمدی دارد، در اولین حضور خود خارج از تلویزیون سفیر برند هوم کر (محصولات شوینده) شده است.

ما در حال حاضر سفیران برند زیادی در کنار برندهای ایرانی می‌بینیم :

رضا یزدانی سفیر برند نوین چرم به مقتضای استایل و پوشش  در موسیقی راک

بهرام رادان سفیر برند نوین چرم به عنوان یک سوپراستار شیک پوش

الیکا عبدالرزاقی و امین زندگانی سفیر برند آلتون گاز در قالب زوجی محبوب

احمدرضا عابدزاده سفیر برند جکسون (کرم ورزشی) در قالب یک ورزش کار موفق

 

عابدزاده در تبلیغ جکسون

عابدزاده در تبلیغ جکسون

 

که در تمامی موارد بالا می‌توان یک نقطه مشترک یافت و آن هم توصیه سفیر برند به استفاده از محصول و خدمات است.

در دنیای تبلیغات به این پدیده با نام سفیر برند (Brand ambassador)  یاد می‌شود که با توجه به محبوبیت و طرفدارانی که ستارگان مشهور دارند  استفاده از برند را تبلیغ می‌کنند.

مقوله دیگری که در دنیای تبلیغات از آن استفاده می‌کنند  کاراکتر اختصاصی  برند یا ماسکات Mascot است که در راستای تثبیت‌کننده وانتقال هویت بصری برند از آنها استفاده می‌شود. مثال اخیر آن ماسکات دوراسل Duracell بودو همانطور که پدیدار است بزرگترین دلیل خلق یک کاراکتر یا ماسکات انتقال پیام نشاط‌آور و انتقال حس مثبت آن برند به مخاطب است.

 

ماکت دوراسل

بیلبورد متحرک دوراسل

 

حالا که به دو مفهوم بالا عمیق تر فکر کنیم، دوباره این سوال پیش می‌آید که آیا جناب خان سفیر برند مناسبی است؟

جناب خان یک عروسک است، این موضوع درست که عروسک مذکور شخصیتی پیدا کرده و بین مخاطبین بسیاری محبوب شده است ولی آیا شخصیت شکل گرفته تا این حد تاثیرگذار در توصیه پودر شوینده به مخاطبین جامعه هدف خود که اکثرا خانم هستند، می‌باشد؟

از طرفی در تبلیغ اشاره شده جناب خان، حامی تولید ملی !! یعنی جناب خان فقط برای این موضوع در تبلیغ استفاده شده است که با این تفاسیر قبلا حمایت آقای رامبد جوان از تولید ملی نیز زیر سوال بود.

گذشته از این موضوعات آیا شخصیت طنز او موجب افزایش فروش هوم کر و یا ایجاد آگاهی برند Awareness می‌شود؟

اگر به خاطر داشته باشید در چندین مقاله مربوط به انتخاب سفیر برند به تکرار عنوان کردیم که در انتخاب شخصیت سفیرتان وسواس داشته باشید. کمااینکه بسیار به عملکرد گذشته بهرام داران در قبال نوین چرم ایراد گرفته شد.

استفاده از جناب خان در جایگاه سفیر برند اگر هم درست باشد مانند استفاده از آقای جواد رضویان و یا مهران غفوریان بعنوان سفیر برند هوم کر است.

ولی شایدیک احتمال دیگر باشد…
جناب خان تصمیم گرفته تا کاراکتر اختصاصی  برند یا ماسکات Mascot  هوم کر باشد،در نتیجه این داستان، موضوع را کاملا متفاوت می‌کند و علاوه بر ابعاد گوناگون شخصیتی جناب خان، پس از این دیگر نباید جناب خان را در کنار برند دیگری ببینیم که این موضوع بسیار بعید می‌رسد.

 

مطالب مرتبط با این موضوع
طراحی کاراکتر اختصاصی  برای برند یا ماسکات Mascot یکی از عناصر تثبیت‌کننده در انتقال هویت
کمپین شادی با رانی Rani با نام فلش ماب Flash Mob معرفی شده بود و

درباره نویسنده

سعید کاسکو
سعید کاسکو 287 نوشته

مشاور برندینگ، بازاریابی و توسعه بازار (فروش )هستم. معتقد به ایجاد زیرساخت فروش از طریق روابط عمومی و تولید محتوا در راستای برندینگ هستم تا فعالیت‌های بازاریابی با حداکثر تاثیرگذاری به تقاضای محصول و خدمات تبدیل شود. علاقه‌مند به موضوعات گوریلا یا بازاریابی پارتیزانی هستم و عموما تبلیغات را آخرین ابزار برای توسعه فروش می‌دانم. تجربیاتی متشکل از همکاری با برندهایی همچون فراسو، فروشگاه های زنجیره ای لاوان، طرح شبکه فروش باشگاه فعالان بازار آی سی تی،فروشگاه آنلاین چاره،مهدتاژ ( برند تاژ)، تدریس در دانشگاه کارآفرینی و نماینده پاناسونیک ( آژند سرویس) بخشی از رزومه کاری من است.

نوشته های مشابه

برندینگ بدون نظر

تبلیغات پایان سال و تجارت گیج کننده سررسید و تقویم

فرید عطارزاده، در گزارش چاپ شده در شمارۀ ۱۱۱۹روزنامه هفت صبح مورخ ۲۶ اسفندماه ۱۳۹۳ به بررسی هزینه‌های تبلیغاتی شرکت‌ها و سازمان‌ها و تجارت سررسید و تقویم در روزهای پایان

تبلیغات بدون نظر

کدام برندها در اسکار ۲۰۱۴ جایزه گرفتند؟

اسکار از آن دسته رخدادهایی است که برای همۀ مردم در سراسر دنیا جذابیت‌های خاص خودش را دارد و حواشی بسیاری را ایجاد می‌کند. همین رخداد یکی از بهترین فرصت‌هاست

بازاریابی ۲ نظر

کمپین چریکی نسکافه در کرواسی با هزار ماگ قرمز

برند نسکافه Nescafe از شرکت نسله در یک کمپین تبلیغاتی گسترده در حوزه برندینگ اقدام به برگزاری یک برنامه بازاریابی چریکی کرده است. در این کمپین نسکافه Nescafe از دو

بدون نظر

هنوز نظری ارسال نشده است!

شما اولین نفری باشید که درباره این موضوع می نویسید!

نظر دهید

معادله را حساب کنید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.